avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1058 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributii datorate de administratorul de bloc si ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributii datorate de administratorul de bloc si femeia de serviciu

As vrea sa primesc un raspuns autorizat la urmatoarele nelamuriri privind contributiile datorate de administratorul de bloc si de femeia de servici , care se gasesc in urmatoarele situatii concrete :
1. Administratorul de bloc - are loc de munca de baza ( contract de munca , 8 ore ) in alta parte /
- are contract civil de prestari servicii cu asociatia de Proprietari ( timp partial - 4 ore ) , cu impozit final de 16%.
2 . Femeia de serviciu - are contract de munca ( 4 ore ) in alta parte .
- are contract civil de prestari servicii ( 2 ore ) , cu impozit final de 16 % .

Intrebari : a) care sunt contributiile care trebuie achitate atat de persoana fizica dar si de catre Asociatie , aferente fondului de salarii.
b ) Asociatia trebuie sa achite contributii ? Care sunt acestea ?
c ) este obligatorie , conf OUG 58 / 2010 m, incheierea de contracte de munca ?
Va multumesc anticipat cu rugamintea sa-mi raspundeti , daca se poate , punctual si cat se poate mai concret !!
Rusu Ovidiu
Cel mai recent răspuns: Alexandru Suteu , Consultant fiscal 23:52, 8 Septembrie 2010
Din L230/2007 dar si din L571/2003 rezulta ca veniturile obtinute in baza unui contract de mandat (este si cazul administratorului de bloc) dar si veniturile obtinute din conventii civile cu caracter repetitiv (lunar) de catre femeia de servici, contabil ,casier, sunt venituri de natura salariala si se impun cu toate contributiile angajat/angajator.

CONCLCUZIE:
- toate aceste venituri sunt de natura salariala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul indemnizatii pentru conventie civila andradaa andradaa Buna ziua!Am cateva nelamuriri in legatura cu calculul indemnizatiei pe baza de conventie civila/contact mandat.... 1.Un administrator lucreaza in baza unei ... (vezi toată discuția)
Conventia civila macarie dennise macarie dennise buna ziua, cine ma poate lamurii? am in administratie o asociatie de proprietari si platesc impozit la stat de 16% pe luna. ce alte contributii mai trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Este sau nu este legalã convenþia civilã de prestãri servicii ? di.modi di.modi Bună ziua ! :) Am citit pe net niste articole, şi cum pentru mine nu sunt tocmai clari termenii juridici, am rămas cu o nelămurire: În cazul unei ... (vezi toată discuția)