avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1817 soluții astăzi
Forum Activitate Lucrix

Activitate Lucrix

Buna ziua,

Detin un I.F. si in ultimii ani am facut o schimbare in activitatea pe care o desfasor,
de la: activitati de consultanta si intermediere comert cu amanuntul, atat direct catre client cat si online,
la: activitati de consultanta catre o companie (plata o primesc doar prin virament bancar), incadrata la 7022, si intermediere comert cu amanuntul, dar doar online, cu livrare prin curier si plata la curier sau online cu cardul, incadrat la 4791.
Practic eu nu mai incasez bani cash de la nimeni si nici POS pentru plata cu cardul nu am.

In prezent nu mai vad rosul existentei casei de marcat, intru-cat prin activitatea curenta, si asa extrem de mica, nu fac decat sa platesc acele "revizii" anuale ale casei de marcat, fara sa emit bonuri fiscale.

M-am gandit sa pastrez urmatoarele coduri caen:
- sediu social:
-- 7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management

- in afara sediilor proprii:
-- 4791 Comerţ cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet

Exista posibilitatea ca avand doar codurile caen de mai sus, sa pot elimina si casa de marcat? Sau ma incurca vreunul?

Multumesc
Buna ziua,

Foarte util acest forum, m-a ajutat in multe lucruri pe care le-am avut de facut (pt ca si altii au avut necesitatile mele) si vad ca sunt multi consultanti f bine pregatiti aici.
Acum am o situatie in care nu am gasit un raspuns clar si as vrea s-o lamuresc.

Vreau sa adaug la IF-ul meu un punct de lucru si inca 4 coduri CAEN.
Din cate am inteles, pentru a adauga punctul de lucru am nevoie de:
- cerere (11-10-180)
- declaratie model 2 (11-10-167)
- act aditional la acordul de constituire
- procura de reprezentare

Pentru adaugare coduri CAEN (activitati secundare), din cate imi dau seama am nevoie de:
- cerere (aceeasi 11-10-180)
- declaratie model 3 (11-10-168)
- act aditional la acordul de constituire
- procura de reprezentare

Intrebarea mea este daca pot sa fac totul o singura data. Adica sa fac o cerere in care sa scriu si infiintarea punctului de lucru (sectiunea VI) si sa adaug codurile CAEN (seciunea V 2.1).
De asemeni sa fac un singur act aditional pentru ambele, iar procura la fel, sa fie una singura.
Exista vreun act care trebuie facut separat pentru fiecare din cele 2 lucruri pe care le fac?
Si o alta intrebare se refera la cele 2 modele de declaratii. Am vazut ca sunt f. similare, dar inteleg ca la una dintre ele completez NUMAI punctul de lucru, iar la cealalta NUMAI codurile CAEN pe care le adaug. Corect? Cand completez codurile CAEN, le scriu si pe cele care le am deja sau doar pe cele care le adaug?

Stiti ceva si de taxe? Trebuie platite pentru fiecare cod CAEN adaugat? Sau exista o taxa pt faptul ca fac o modificare la IF?

Daca e ceva gresit (ca poate nici actele nu le am scrise corect), va rog sa ma corectati.


Multumesc anticipat pentru raspunsuri si o zi minunata,
Lucian
Contractul (nestampilat de vreo autoritate) il voi cauta intre bagajele nedesfacute inca.
Si dupa ce iau acele copii ale chitantelor, ce pot sa fac cu el? Unde merg?
Salutare,
Am avut inchiriata o garsoniera. La inceput am platit ca si garantie chiria pe inca o luna. Contractul a fost facut initial pe 6 luni si nu a mai fost prelungit, iar eu am stat in imobil aproximativ 1 an (timp in care am platit chiria luna de luna). Din pacate nu am nicio dovada a platii lunare sau a garantiei.
Contractul respectiv, din cate imi dau seama nici macar nu a fost inregistrat, pt ca proprietarul nu mi-a adus nicio copie dupa inregistrarea luni stampilata.
In urma plecarii mele din imobil, proprietarul a spus ca retine banii pana vine ultima factura si imi va returna diferenta dupa ce va plati ultima factura care era pt mine. Ultima era intretinerea si a ramas sa ne vedem amandoi la intretinere sa vedem ce mai e de platit si sa-mi dea diferenta.
M-a sunat in ziua in care trebuia sa ne vedem, cu cateva ore inainte si mi-a spus ca a platit el si nu mai ne vedem in ziua respectiva, ci intr-o alta zi si am fixat pt o duminica. Duminica respectiva n-a mai putut el, ca tocmai venise de undeva si pleca in alta parte, dar luni, cand vreau eu ne vedem. Luni n-a mai avut cine raspunde la telefon. Marti am inceput sa insist cu sunatul la telefin si dupa cateva insistente, am primit SMS de la el ca e plecat in strainatate si se intoarce dupa 04.09 (adica dupa vreo 2 sapt). In acea sambata am insistat de cateva ori bune, duminica deloc, iar luni aproape din 30 in 30 minute. Dupa cateva ore imi raspunde cineva si spune ca e din celalalt capat al tarii si ca acel telefon a fost gasit de el. Am inceput sa-l intreb cate ceva (ce o sa faca el cu telefonul etc.) si a inceput sa se balbaie. Normal ca intuesc ca era langa proprietarul garsonierei.
Pana azi nu s-a mai intamplat nimic.
Ce dovezi am eu ca am stat acolo? Nu prea am, toate chitantele i le-am predat, dar cand plateam intretinerea, doamna de acolo imi trecea si numele meu pe chitanta.
Acum sta altcineva acolo si-mi trece prin cap sa ma duc sa-i cer lui "noul" nr de tel si daca il are pe acelasi sa-l avertizez ca e posibil sa-si ia teapa cand pleaca de acolo.