avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate marianabotez

Activitate marianabotez

Buna seara,

Va mutumesc frumos pentru raspunsuri!

Cu respect, Mariana.
Va multumesc mult pentru raspuns si va doresc o Duminica placuta in continuare!
Buna ziua,

Adaug inca o precizare, la data respectiva (2008) eram inca in Romania, desi banii proveniti din vanzarea unui apartament erau depusi intr-o banca din Germania. Abea in Noiembrie 2010 am plecat in Germania, in 2011 m-am angajat (tot in Germania, unde ma aflu si la ora actuala).

Documentul este trimis de catre ADMINISTRATIA FINANTELOR PUBLICE

Stimata Doamna...,

Urmare verificarii efectuate in baza noastra de date, sunteti invitata sa va prezentati de urgenta la Administratia Finantelor Publice a Municipiului Timisoara, camera...

La prezentare veti avea asupra Dumneeavoastra documentele din care sa rezulte veniturile sub forma de dobanzi realizate pe teritoriul UE in anul 2008, precum si impozitul retinut si Declaratia privind veniturile realizate in strainatate pentru anul 2008, cod 201.

In caz de neprezentare, vom proceda la impunerea din oficiu in conformitate cu prevederile Art. 83, al. 4 din O.G. nr. 92/2003 privind Codul de Procedura Fiscala.

Cu stima, Sef Adm. Adj. P.F., M.D.
Sef Serviciu, R.T.


Buna ziua,

Adaug inca o precizare, la data respectiva (2008) eram inca in Romania, desi banii proveniti din vanzarea unui apartament erau depusi intr-o banca din Germania. Abea in Noiembrie 2010 am plecat in Germania, in 2011 m-am angajat (tot in Germania, unde ma aflu si la ora actuala).

Documentul este trimis de catre ADMINISTRATIA FINANTELOR PUBLICE

Stimata Doamna...,

Urmare verificarii efectuate in baza noastra de date, sunteti invitata sa va prezentati de urgenta la Administratia Finantelor Publice a Municipiului Timisoara, camera...

La prezentare veti avea asupra Dumneeavoastra documentele din care sa rezulte veniturile sub forma de dobanzi realizate pe teritoriul UE in anul 2008, precum si impozitul retinut si Declaratia privind veniturile realizate in strainatate pentru anul 2008, cod 201.

In caz de neprezentare, vom proceda la impunerea din oficiu in conformitate cu prevederile Art. 83, al. 4 din O.G. nr. 92/2003 privind Codul de Procedura Fiscala.

Cu stima, Sef Adm. Adj. P.F., M.D.
Sef Serviciu, R.T.


Buna ziua tuturor!

Va rog sa-mi raspundeti la doua intrebari:

1. Este posibil ca pe o suma de bani pe care un cetatean roman o detine intr-o banca din Germania si plateste acolo impozit pe dobanda, mai poate fi impozitat si in Romania pe aceeasi suma de bani?

2. Daca dobanda obtinuta in Germania pe banii depusi este atat de mica (sub limita de impozitare adica sub 801 euro) in cazul unei mame cu un copil de intretinut (la studii tot in Germania), deci statul German considera ca nu e cazul sa fie impozitat, este legal ca statul Roman sa ceara impozitul pe aceeasi suma?

Va multumesc anticipat!

Buna seara tuturor!

Va rog sa-mi raspundeti la doua intrebari:

1. Este posibil ca pe o suma de bani pe care un cetatean roman o detine intr-o banca din Germania si plateste acolo impozit pe dobanda, mai poate fi impozitat si in Romania pe aceeasi suma de bani?

2. Daca dobanda obtinuta in Germania pe banii depusi este atat de mica (sub limita de impozitare adica sub 801 euro) in cazul unei mame cu un copil de intretinut (la studii tot in Germania), deci statul German considera ca nu e cazul sa fie impozitat, este legal ca statul Roman sa ceara impozitul pe aceeasi suma?

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Divrot Grecia
Imi cer scuze, nu stiu ce se intampla, nu se afiseaza toate literele! Un weekend relaxant in continuare!
Răspuns la discuția Divrot Grecia
Multumesc frumos Simonette12!!! O zi splendida si un weekend relant va doresc! Mariana.
Răspuns la discuția Divrot Grecia
Va multumesc pt raspun! Mai am o intrebare! In situatia de fata...dupa aproape doi ani de la despartire, am vreo posibilitate sa declar casatiria in Romania, daca Da,cum anume trebuie sa procedez. Va multumesc! Mariana.
Discuție Divrot Grecia
Buna seara tuturor!
Sunt casatorita 5 ani cu un cetatean grec, casatoria a avut loc in Grecia, din pacate nu am declarat casatoria in Romania,deoarece domicilui nostru comun a fost in Grecia.
De aproximativ doi ani eu am parasit domiciliul comun, nu mai traim impreuna, intre timp,el are un copil, nou nascut cu o alta femeie (tot romanca), care locuieste momentan cu el la fostul nostru domiciliu comun (in Greci). Dupa parasirea domiciliului comun din Grecia, eu am venit in Elvetia unde am acum domiciliul stabil.Dupa lungi rugaminti, am reusit sa-l conving pe "fostul sot" sa-mi semneze actele de divort, el a acceptat, cu conditia ca el sa nu plateasca nimic. Mentionez ca noi doi nu avem copii
in comun.
Intrebarea mea este, daca am dreptul sa cer divortul din Romania ( fiind ambele tari in EU), ce si cum anume trebuie sa procedez (eu fiind cetatean roman) si cat m-ar costa divortul in intregime? Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul si sfatul Dumneavoastra! Cu respect, Mariana.