avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters167221

Activitate ContSters167221

Ma intereseaza si pe mine ce ai mai facut in ultimul timp cu treaba asta , daca s-a intamplat ceva ... s-ar putea sa ma aflu intr-o situatie asemanatoare
Răspuns la discuția Citatie Politie
Eu ma gandesc ca sunt niste procedee sicanatorii pe care le fac polistii , pentru ca ne am cam luat in gura cu ei ... binteinteles fara sa-i injuram sau ceva de genu ... este posibil sa fie vorba de ultraj ?
Răspuns la discuția Citatie Politie
Nu m-am batut cu nimeni ... eram cu un prieten si el era beat , si s-a dus la 2 baieti pe care nu i cunoastem cerandu-le 100 de mii sa-si ia o bere . Ei ne-au dat 100 de mii iar apoi cand am iesit din magazin cu berea-n mana erau polistii ... chemati de prietenele lor ( eram la 20 de m de circa de politie din regie ) ... nu am vrut sa ne legitimam iar apoi au venit baietii si au spus ca nu vor sa depuna plangere , ni s-a cerut datele doar ca sa le aiba acolo , ca totul s-a rezolvat si nu ne face nici o amenda nimic ...si ne au dat drumul ... Acuma m am trezit cu pv in care scrie ca " in data x nush ce in fata la discoteca max din regie , sus numitul apela la mila trecatorilor pentru a-i da bani sa si cumpere bautura si nu a vrut sa se legitimeze ... " , iar sanctiunea a fost citata legea 61/91 pct 2 art 3 si 33 ... adica fix lexate de descrierea politisului ... la martori scria " nu exista martori ... nu au luat la cunostinta " ...
Răspuns la discuția Citatie Politie
Calitatea citata este de "reclamat"
Discuție Citatie Politie
Buna ziua . Pe data de 23.08 aflandu-ma in regie am fost amendat de politistii de la sectia Regie cu amenda contraventionala in baza a 2 articole a legii 61/91 privind tulburarea ordinii publice . Am refuzat sa semnez si mi-a ajuns prin posta zilele trecute o recomandata , ce s-a dovedit a fi procesul verbal , dar si o citatie care mie insa nu mi s a parut a avea caracterul specific al unei citatii , deoarece unde mentiona " dosarul penal nr " ... , era taiat si scris sub " lucrarea " , si de asemenea randurile cu sanctiunile in caz de neprezentare erau taiare cu 3 linii . Citatia nu are numar si prin ea am fost chemat la sectia Regie in calitate de "reclamat" .
Eu platesc amenda insa sunt ingrijorat ce e cu citatia . Ma gandesc ca asa o fi procedura cand se trimite o contraventie , sau ca citatie are caracterul unei invitatii din moment ce sanctiunile sunt taiate .Ma poate ajuta cineva cu o parere ? Multumesc frumos !