avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate ROSA

Activitate ROSA

Răspuns la discuția testament reciproc intre soti
Mersi mult de raspuns. Sper sa ai dreptate si sa fi undeva la un 50 de euro.
Răspuns la discuția testament reciproc intre soti
Problema este ca eu nu sunt in tara si vroiam sa-i ajut de aici de unde sunt asa cum pot. Ei sunt de la tara si au o anumita varsta, si de aceea incerc sa-i ajut eu, sa le trimit bani si vroiam sa stiu cam cat, ca in aceea zi sa mearga si la notar sa incheie testamentele.Sunt singuri si neajutorati. Va multumesc inca o data.
Răspuns la discuția testament reciproc intre soti
Doamna Maria o ultima intrebare as mai avea, cam cat ar costa incheierea acestor doua testamente?
Răspuns la discuția testament reciproc intre soti
Va multumesc foarte mult pentru timpul acord acestui subiect.
Va multumesc!
Răspuns la discuția testament reciproc intre soti
Sotii nu au copii si doresc sa faca un act prin care in cazul unui eventual deces atat fratii din partea sotiei cat fratii din partea sotului sa nu-l atace pe sotul ramas in viata. Cand a pomenit de nepoti m-am referit la copii de frate. Ei nu au copii si nici n-au avut.
Intrebare: Ce-i de facut in acest caz?
Unchiul meu e grav bolnav si matusii ii e frica, ca nu cumva fratii sotului ei impreuna cu copii acestora sa n-o scoata din casa cerand mostenirea din partea unchiului meu.
Va rog ajutati-ma!
Răspuns la discuția testament reciproc intre soti
Intrebarea este ca, acest act poate fi anulat?
Răspuns la discuția testament reciproc intre soti
Da, testament reciproc intre soti fara copii. Nepotii din partea sotului i-au promis sotiei k la moartea sotului vor vace tot posibilul s-o scoata din casa.
Răspuns la discuția testament reciproc intre soti
Nepoti de frati. Matusa mea nu are copii, iar unchiul meu este grav bolnav, aceasta este foarte ingrijorata sa nu fie scoasa din casa la moartea unchiului meu de catre nepotii din partea lui.
Intrebare: Testamentul reciproc intre soti fara copii, la moartea unuia dintre soti se poate ataca de catre nepoti?
Multumesc foarte frumos pentru raspunsuri. M-ati linistit foarte mult.