Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament reciproc intre soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament reciproc intre soti

Intrebare: Testamentul reciproc intre soti fara copii, la moartea unuia dintre soti se poate ataca de catre nepoti?
Nu pote fi atacat de catre nepoti.

Asemenea testamente, numite conjunctive, se folosesc de regula de catre cuplurile care nu au descendenti in scopul inlaturarii de la mostenitre a rudele lor, de regula, colaterali (frati si surori).Numai daca ar exista descendenti, testamentul ar putea a fi redus in limita cotitatii disponibile care se calculeaza in functie de numarul mostenitorilor rezervatari.
Nepoti de copii sau de frate?
Nepoti de frati. Matusa mea nu are copii, iar unchiul meu este grav bolnav, aceasta este foarte ingrijorata sa nu fie scoasa din casa la moartea unchiului meu de catre nepotii din partea lui.
Maria_79 a scris:

Nepoti de copii sau de frate?

Ce sunt nepotii de copii?
Intrebarea este: Testamentul reciproc intre soti fara copii
Da, testament reciproc intre soti fara copii. Nepotii din partea sotului i-au promis sotiei k la moartea sotului vor vace tot posibilul s-o scoata din casa.