Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament reciproc intre soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament reciproc intre soti

Intrebare: Testamentul reciproc intre soti fara copii, la moartea unuia dintre soti se poate ataca de catre nepoti?
Nu stiu sa va spun exact, dar nu costa mult. Cel mai bine intrebati la un notar care va este prin apropiere - preturile nu difera foarte mult.
Problema este ca eu nu sunt in tara si vroiam sa-i ajut de aici de unde sunt asa cum pot. Ei sunt de la tara si au o anumita varsta, si de aceea incerc sa-i ajut eu, sa le trimit bani si vroiam sa stiu cam cat, ca in aceea zi sa mearga si la notar sa incheie testamentele.Sunt singuri si neajutorati. Va multumesc inca o data.
Intocmirea si legalizarea unui testament costa cateva zeci de lei ( maxim 100). In Constanta stiu un notar care ia 50 lei. Acum depinde de la notar la notar...
Mersi mult de raspuns. Sper sa ai dreptate si sa fi undeva la un 50 de euro.