Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament reciproc intre soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament reciproc intre soti

Intrebare: Testamentul reciproc intre soti fara copii, la moartea unuia dintre soti se poate ataca de catre nepoti?
orice act poate fi atacat insa nu orice act are sanse reale in instanta sa fie anulat.
Intrebarea este ca, acest act poate fi anulat?
Darie Tudor a scris:

Asemenea testamente, numite conjunctive, se folosesc de regula ...

... pe post de hartie igienica. (scuzati exprimarea).

Testamentul conjunctiv e NUL ABSOLUT (857 c.civ).
Legea interzice ca doua persoane sa testeze prin acelasi act una in favoarea celeilalte sau in favoarea unei terte persoane (asta-i testamentul conjunctiv dle. Darie. Si e oprit de lege).

Sotii pot sa faca DOUA testamente. Fiecare cu al lui.
Nepotii de frate sunt inlaturati de la mostenire prin testament.
Ei nu sunt rezervatari. Nu pot pretinde ca li s-a incalcat rezerva prin testament.

Ar putea insa sa solicite anularea daca testatorul era, spre pilda, lipsit de discernamant.
Si chiar daca n-ar avea nici un motiv, nu-i poate opri nimeni sa ...se afle in treaba o vreme pe holurile instantei. De PUTUT, se poate cere in instanta orice. Dar nu-i destul totdeauna a cere spre a obtine.

Nu exista nici un fel de act care sa actioneze ca un soi de zid care sa opreasca pe cineva sa-i caute pricina.
romascanu, moderator
Darie Tudor a scris:

Maria_79 a scris:

Nepoti de copii sau de frate?

Ce sunt nepotii de copii?
Intrebarea este: Testamentul reciproc intre soti fara copii

Copiii sotilor pot fi decedati, dar sa fi lasat la randul lor copii. Acestia sunt nepoti din partea copiilor. Daca analizam putin codul civil putem face distinctie intre copii, descedenti si nepoti.
Sotii nu au copii si doresc sa faca un act prin care in cazul unui eventual deces atat fratii din partea sotiei cat fratii din partea sotului sa nu-l atace pe sotul ramas in viata. Cand a pomenit de nepoti m-am referit la copii de frate. Ei nu au copii si nici n-au avut.
Intrebare: Ce-i de facut in acest caz?
Unchiul meu e grav bolnav si matusii ii e frica, ca nu cumva fratii sotului ei impreuna cu copii acestora sa n-o scoata din casa cerand mostenirea din partea unchiului meu.
Va rog ajutati-ma!