avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate lauradafina

Activitate lauradafina

Multumesc. nu este trecut si ce ati spus dvs, dar in iunie se reinoieste si poate completa si asta. O sa sun maine la Primarie sa discut. Dar oare eu, nu pot obtine certificat de producator aflandu-ma in aceeasi gospodarie? Adica pot fi si producator particular si persoana juridica in acelasi timp?
Buna seara. Sunt asociat unic a unei SC, neplatitoare de TVA si detin o mica florarie. Intrebarea mea este: pot cumpara flori taiate/butasi/plante la ghiveci/seminte de la un producator particular care e ruda de gradul al doilea cu mine (sora mea)? Mentionez ca ea detine certificat de producator eliberat de Primarie. trebuie sa folosesc borderoul de achizitie si dispozitia de plata daca este posibil acest lucru? Multumesc.
Va multumesc pentru raspuns/raspunuri. Deci obligatoriu cadastru.
Buna ziua. In urma decesului tatalui meu, am hotarat sa facem succesiunea bunurilor imobile. In titlu figureaza 3 suprafete de teren aflate in extravilan si 3 suprafete de teren aflate in intravilan + casa. Suntem 6 mostenitori. In data de 24.08.2010 am mers la notariat si am facut succesiunea bunurilor, rezultand un certificat de mostenitor eliberat ulterior. In momentul in care am hotarat sa efectuam si documentatia cadastrala ne-am lovit de o problema: terenurile aflate in extravilan sunt situate pe 3 tarlale ce nu au fost masurate niciodata. Propunerea D-lui care efectueaza cadastre a fost sa faca schite cadastrale pentru cele 3 parcele aflate in extravilan si cadastru+intabulare pt suprafetele din intravilan. Doamna notar nu a fost de acord cu aceasta propunere si a sugerat ca si pentru terenurile din extravilan sa fie intocmit cadastru si sa dam declaratie notariala ca daca se vor mai face modificari in planurile de la Primarie sa fim de acord cu ele, deoarece nu poate face partaj fara cadastre. Mentionez ca in cazul terenurilor aflate in extravilan se produc modificari frecvente datorita alunecarilor de teren existente in zona.Nu dorim dezmembrarea terenurilor in sensul ca fiecare parcela apartine unui mostenitor.Intrebarea mea ar fi: este corecta propunerea D-lui care efectueaza cadastru sau este ilegal sa se faca partaj folosind schite de cadastru pt extravilan + cadastru pt intravilan. Multumesc.