Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pot cumpara de la producator particular?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pot cumpara de la producator particular?

Buna seara. Sunt asociat unic a unei SC, neplatitoare de TVA si detin o mica florarie. Intrebarea mea este: pot cumpara flori taiate/butasi/plante la ghiveci/seminte de la un producator particular care e ruda de gradul al doilea cu mine (sora mea)? Mentionez ca ea detine certificat de producator eliberat de Primarie. trebuie sa folosesc borderoul de achizitie si dispozitia de plata daca este posibil acest lucru? Multumesc.
lauradafina, utilizator
Puteti cumpara flori de la sora dvs. cu borderou de achizitie si achita cu dispozitie de plata.
Pentru orice eventualiate, in certificatul de producator al sorei dvs. este bine sa fie trecut si "cultivare de flori".
Multumesc. nu este trecut si ce ati spus dvs, dar in iunie se reinoieste si poate completa si asta. O sa sun maine la Primarie sa discut. Dar oare eu, nu pot obtine certificat de producator aflandu-ma in aceeasi gospodarie? Adica pot fi si producator particular si persoana juridica in acelasi timp?
Puteti fi producator si persoana fizica in acelasi timp.
In ceea ce priveste certificatul de producator, unele primarii trec si membrii gospodariei pe certificat.