avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate jablonsky9

Activitate jablonsky9

Răspuns la discuția despagubire [EDITAT]
din pacate cam sunt acoperiti de acel paragraf, dar de unde stiau ei ca in istoricul medical sunt prezente amigdalita subacuta hipertrofica si amigdalita cronica hipertrofica (in iulie 2015, septembrie 2015, septembrie 2016) ?
revin cu problema
masina a ajuns la sf lui septembrie insa... nici pana acum nu mi-au predat Cartea de Identitate a vehicului
Dealarul ma tot amana.. a fost o greseala la Bucuresti, vine maine.. trebuie sa vina... asta in datile, cand imi raspunde la telefon

De la 1 ianuarie se va schimba taxa auto si voi fi nevoit sa platesc sute de euro pentru inmatriculare,
Ce pot sa fac? Este vorba de firma Cardinal Motors din Ploiesti,

Pot sa ii reclam undeva pe acesti nemernici care isi bat joc pe banii mei
Am aceeasi problema cu RDS
In luna februarie am fost chemat sa predau telefonul mobil pentru ca (incredibil dar adevarat) ca nu l-am folosit .
L-am predat, si am continuat cu serviciile de internet, cablu si telefonie fixa
Precizez ca nu am beneficiat de alta oferta sau alte gratuitati.

Azi am fost la ei sa reziliez contractul pentru ca ne mutam din acea locatie
Si stupoare, nu imi dau voie sa reziliez pentru ca in februarie contractul s-a prelungit cu 16 luni !

Este clar un abuz!
Va rog sa ma ajutati ce pot face in cazul asta?

Si la fel si la mine , de cateva luni in factura am observat ca apare "serviciu de mentenanta"
Eu inteleg ca Termenul de livrare poate fi insa prelungit de catre Vanzator, fara a putea fi obligat la plata vreunor penalitati sau despagubiri, daca intervine una din acele cauze a,b,c,d.
Cauze care cred eu ca se pot proba.
Va salut,
Am o situatie mai complicata, sper ca ma poate lamuri cineva.

Am platit in luna mai pretul pt. achizitia unui autoturism VW nou la dealer cu toti banii jos si clar cele 3 vouchere de rigoare.
In contract se specifica termenul de livrare: 15 saptamani de la confirmarea platii avansului in contul Vanzatorului, sub conditia platii integrale a pretului contractual de catre Cumparator.
Azi se implinesc 18 saptamani si dealarul m-a informat ca o sa mai dureze cel mult 2 saptamani pana cand voi putea intra in posesia autoturismului. (desi acelasi lucru il spunea in urma cu 2 saptamani)

La conditii de livrare se specifica urmatoarele:
Livrarea va avea loc pe cat posibil la termenul de livrare stabilit in Contract. Termenul de livrare poate fi insa prelungit de catre Vanzator, fara a putea fi obligat la plata vreunor penalitati sau despagubiri, pentru situatiile prevazute mai jos, cu 8 saptamani la autovehiculele cu executie la comanda:
a) nelivrarea in termen a autovehiculelor de catre producator, din motive obiective, cum sunt (de ex.) restrictiile de fabricatie,
b) accidente pe timpul transportului; in vazult unei daune totale, autovehiculul va fi reprogramat in fabricatie,
c) blocarea transportului de catre autoritati,
d) modificarea intempestiva a unor dispozitii legale cu impact asupra derularii Contractului.
2.2 In cazul in care livrarea nu are loc nici dupa aceasta prelungire, Cumparatorul este in drept sa renunte la Contract, dispozitiile art.6 (Raspunderea contractuala) aplicandu-se in mod corespunzator.

6.Raspunderea contractuala
6.1 Daca una din parti nu a executat obligatiile ce ii reveneau potrivit contractului, cealalta parte, sub rezerva executarii propriilor obligatii, este indreptatita la una din urmatoarele cai de actiune:
-sa ceara executarea obligatiilor celeilalte parti;
-sa acorde un termen suplimentar, de o durata rezonabila, pentru executarea obligatiilor celeilalte parti;
-sa declare contractul rezolvit de plin drept, daca neexecutarea oricareia dintre obligatiile asumate prin semnarea Contractului constituie o incalcare esentiala a acestuia.
6.2 Fara a se aduce atingere prevederilor art 2.1., pentru indeplinirea cu intarziere de 0.1% pe zi lucratoare, fara ca totalul penalitatilor sa poata depasi 5% din suma asupra careia sunt calculate sau 5% din pretul contractual fara TVA al autovehicului, dupa caz. In cazul intarzierilor datorate restrictiilor tehnologice la introducerea in fabricatie a unui model nou, Vanzatorul nu datoreaza penalizari.
Intrebarea mea este, sunt indreptatit sa cer despagubire pentru aceasta intarziere?

Mentionez ca plata integrala a pretului contractual a fost efectuata in mai, inainte sa intre in vigoare cresterea TVA-ului, care de altfel am fost informat ca trebuie sa ma prezint sa platesc plusul de 5% care se va adauga la factura finala.