Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... CUM POT REZILIA CONTRACTUL RDS-RCS
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

CUM POT REZILIA CONTRACTUL RDS-RCS

1.TREBUIE SA NE MUTAM DIN LOCALITATE.
2.AVEM BAGATA MENTENANTA FARA SA FIM ANUNTATI.
Partea care ne-o pun in nas e ca am luat un diginet mobil(nestiind ca vom fi nevoiti sa plecam din oras),era gratis si ala dar de la 52 lei ne pun sa platim 69.
Ne spun ca nu-i intereseaza ca trebuie sa ne mutam noi trebuie sa venim in iasi sa platim la ei pana in 2011,nu mi se pare normal nu am planuit asta a fost sotul meu mutata si eu raman fara servici ca nu am cum sa raman aici,iar ei nu vor sa rezilieze.
Eu stiu asa ca orice contract se poate rezilia.Ajutati-ma va rog.
Nu a intrat in vigoare legea care nu ne mai obliga sa stam la oricare furnizor dupa bunul lor plac?
taxa de mentenanta este neconstitutionala!A intrat in vigoare, evident.Daca nu rezolvati pe cale amiabila, depuneti plangere la ANPC locala, pt ca va rezolva ei fara probleme!
Nu va suparati, dar cum adica "taxa de mentenanta este neconstitutionala"?
Probabil a dorit sa spuna ca este nelegala dupa cum au declarat-o cei de la ANPC.

Oricum noua lege a intrat in vigoare si se pot denunta unilateral contractele cu furnizorii de servicii de comunicatii. Acum eu ma gandesc, in contract nu exista o clauza prin care sa spuna ca daca nu platesti nu stiu cate luni, se va rezilia contractul?
Am aceeasi problema cu RDS
In luna februarie am fost chemat sa predau telefonul mobil pentru ca (incredibil dar adevarat) ca nu l-am folosit .
L-am predat, si am continuat cu serviciile de internet, cablu si telefonie fixa
Precizez ca nu am beneficiat de alta oferta sau alte gratuitati.

Azi am fost la ei sa reziliez contractul pentru ca ne mutam din acea locatie
Si stupoare, nu imi dau voie sa reziliez pentru ca in februarie contractul s-a prelungit cu 16 luni !

Este clar un abuz!
Va rog sa ma ajutati ce pot face in cazul asta?

Si la fel si la mine , de cateva luni in factura am observat ca apare "serviciu de mentenanta"
este un obicei al celor de la RDS...
faceti adresa scrisa catre ei in baza Og 50 si solicitatile rezilierea, faceti sesizare si la ANPC.

"jablonsky9" bine ca ti.ai dat mobil, eu am primit decat cartela ca nu avea aparate agentu... mi.a promis ca primesc aparatu ulterior si nu costa nimic, cand am sunat sa intreb mi.au cerut 2E ab ca sa imi dea aparat. nu ii intereseaza de contract.