avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Activitate Tolius

Activitate Tolius

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru raspuns.
Asa o sa fac, o sa astept pana la predare.
Multumesc ca ati spus de procesul verbal de predare al locuintei, o sa ma asigur sa trecem in el starea casei de cum a fost primita.
Ce caruta si ce cal si de ce sa ma dea in judecata pe mine? Pentru ca am cumparat casa?

hotumattua a scris:

Nu am înțeles: de ce puneți căruța înaintea calului? El să vă dea în judecată, dacă are vreo pretenție și, nota bene, dacă are argumente pe care instanța să le și rețină.

Am pozele(si descrierea + siteul etc) din anuntul postat de agentia imobiliara cu care am semnat contractul.
Am si martori ca am fost cu agentul imobiliar si cu alta persoana la vizionare.

Conform contract de vanzare-cumparare, vanzatorul are timp 30 de zile sa predea casa, el vrea ca in astea 30 de zile sa desfaca si ia mobila de bucatarie(e un fel de santaj, o lasa daca ii dau 1-3k euro)
Buna ziua,

Am cumparat recent o casa mobilata si utilata.
Dupa semnarea contractului proprietarul a zis ca vrea sa ia mobila de bucatarie: blaturile, rafturile, plita, cuptorul, frigiderele, etc...

- In anuntul pe care l-a pus agentia imobiliara scria:
"Imobilul se vinde complet mobilat si utilat."
(am pastrat poze cu anuntul, descrierea, toate pozele cu mobila)

- In Promisiunea de vanzare-cumparare sub semnatura privata scrie:
"Imobilul se vinde la stadiul de finisat si mobilat, conform procesului verbal de predare-primire" (nu s-a facut procesul verbal)

- In contractul de vanzare-cumparare de la notariat scrie:
"Imobilul se preda in starea in care a fost vizionat"

Pot actiona proprietarul in instanta?
Buna ziua, am 3 contracte : telefonie, TV, internet, in contract este precizat o perioada minim contractuala de 2 ani, in caz de reziliere :"
**Mai mult de 12 luni ramase pana la expirarea perioadei minime" o taxa de 120 euro pentru fiecare contract

** "Mai putin de 12 luni ramase pana la expirarea perioadei minime " o taxa de 50 euro pentru fiecare contract

contractele au fost incheiate la data de 08.07.2011

Sunt obligat sa platesc aceste taxe de reziliere ? se aplica Legea 161/2010 ?
Discuție Inselaciune
Buna ziua, am vrut sa cumpar un produs online de la o persoana fizica, am platit online prin transfer bancar, dar nu am mai primit produsul .
Am facut deja o plangere la opc .
Ma intereseaza daca mai pot face si o plangere la politie pentru inselaciune, daca da, cum pot face aceasta plangere...daca exista o plangere tip ?