avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 283 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Despagubiri pentru incetare prematura
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Despagubiri pentru incetare prematura

Buna ziua, am 3 contracte : telefonie, TV, internet, in contract este precizat o perioada minim contractuala de 2 ani, in caz de reziliere :"
**Mai mult de 12 luni ramase pana la expirarea perioadei minime" o taxa de 120 euro pentru fiecare contract

** "Mai putin de 12 luni ramase pana la expirarea perioadei minime " o taxa de 50 euro pentru fiecare contract

contractele au fost incheiate la data de 08.07.2011

Sunt obligat sa platesc aceste taxe de reziliere ? se aplica Legea 161/2010 ?

Alte discuții în legătură

Reziliere contract Marcela Totoian Marcela Totoian Bună ziua, aș dori să știu dacă pot rezilia contractul cu furnizorul tv dacă nu a trecut perioada încheierii,fără să plătesc penalități? Vă ... (vezi toată discuția)
Taxa reziliere vodafone 2018 GiHa GiHa Ce parere aveti despre urmatoarea situatie: Este o poveste mai lunga insa am sa sintetizez cat pot, nu mai detaliez felul in care angajatii Vodafone iti ... (vezi toată discuția)
Situatie reziliere contract telefonie iaugustin iaugustin Buna ziua, Va supun atentiei urmatoarea situatie: Am un contract pentru telefon&internet pe care nu il mai folosesc de mai bine de un an (m-am mutat si nu am ... (vezi toată discuția)