avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 123 soluții astăzi
Forum Activitate DTh

Activitate DTh

Da,exact asta am recomandat si eu, sa-si angajeze un avocat. Acuzatiile i-au fost aduse la cunostinta de catre patronul firmei verbal, neexistand niciun act care sa ateste existenta unei plangeri. Firma este falimentara, am inteles de la directorul firmei ca s-a formulat o plangere la politie si in cazul unei colege care si-a luat drepturile salariale fara a semna statul de plata. Mda...deci sa inteleg ca daca firma demonstreaza ca el a lucrat acolo poate fi acuzat si de furt... La data la care colegul meu a parasit firma mai existau pe scadentar facturi ce insumau peste 30.000 ron...Este acuzat ca ar fi furat toata acea suma.... Ar putea iesi destul de sifonat din asta...
Va multumesc inca odata pentru raspunsuri! Daca mai vedeti vreo linie pe care ar trebui sa mearga un aparator in aceasta situatie, nu ezitati sa mi-o impartasiti!:)
Cu respect, DTh
Da, m-am gandit ca se poate face o expertiza a acelor chitante,insa firma nu a lucrat numai cu chitante tipizate, ci ne-au dat ca unica varianta tuturor agentilor in cateva randuri si chitantiere "in alb", chitantiere la care trebuia noi sa completam numele si datele firmei care elibera aceste acte, ba mai mult, unii dintre colegii mei au incasat bani pe chitante ce apartineau unei alte firme la care partonul avea actiuni.
Sa inteleg ca situatia poate sta asa: cuvantul lui impotriva cuvantului lor...Si pana la urma,colegul meu poate sa si nege ca ar fi lucrat vreodata la aceasta firma,nu?
Ma sperie faptul ca orcaruia dintre noi ne poate face treaba asta: o plangere penala... Aveau in calculator si un agent denumit "ofice" unde apareau facturi cu sume mari...Uneori mai sareau acele facturi pentru o perioada si prin scadentarele noastre...Poate ma trezesc cu vreo surpriza de acelasi gen. Si munca fara acte legale,si acuzat de furt...e cam mult...
In primul rand doresc sa va multumesc pentru raspunsuri.
Cat despre existnta unei plangeri din partea angajatorului,acestia sustin ca exista de aproximativ 2 luni o plangere,insotita automat si de undosar de cercetare,insa acuzatul nu a primit niciun fel de citatie acasa.
Buna ziua!
Am un fost coleg de serviciu care este acuzat ca ar fi furat banii firmei angajatoare, bani ce reprezentau contra-valoare facturi. Este acuzat ca ar fi taiat chitante de pe un chitantier care nu apartinea firmei angajatoare, plus alte cateva metode, gen pe chitanta albastra scrie o anumita suma,pe celelalte fiind trecuta o alta suma. Intrebarea care se pune este cum poate dovedi firma angajatoare ca furtul este real, mai ales ca niciun angajat al firmei nu a lucrat sau nu lucreaza cu forme legale. Ce poate risca persoana acuzata de furt? Ce ma apara de exemplu si pe mine de o eventuala astfel de acuzatie? Poate ca au incercat angajatorii sa faca o forma de evaziune,incasand ei banii cu ajutorul unui chitantier neinregistrat, rezolvand ulterior situatia dand vina pe fostii angajati.
Ca sa fiu mai la obiect: cum se poate apara o persoana acuzata de furt in acest context?
Va multumesc pentru raspuns!
Stoica Ioana a scris:

O varianta rapida de desfacere a casatoriei este cea din culpa comuna, fara motivarea hotararii judecatoresti . ( in caz ca sotia isi exprima acordul pentru a nu fi motivata sentinta ).

Succes.

Buna ziua! Am auzit ca de la sfarsitul acestei luni intra in vigoare o lege prin care desfacerea casatoriei se va putea face si in fata unui notar,fara a mai trece dosarul prin tribunal. Aveti sa-mi dati cateva detalii despre o astfel de lege,in cazul in care ea exista? Cat despre culpa comuna... acceptarea unei astfel de variante are efecte asupra custodiei minorului, respectiv asupra programului de vizite? Ce inseamna rapididatea solutionarii? Cam in cat timp se poate termina un proces de divort, pe o astfel de varianta,culpa comuna, in situatia in care exista si un minor?
Va multumesc !