avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1967 soluții astăzi
Forum Activitate ancaghiciu

Activitate ancaghiciu

In afara de Codul Civil exista o hotarare a Cons. Gen. al Mun. Bucuresti, nr. 334 din 2005 mi se pare, care spune ca este obligat(vecinul) sa permita accesul pt. reparatii. M-am lovit de aceeasi problema, dar la mine era vorba de casa noua si se pare ca se aplica doar la reparatii. Mergeti la politia locala si depuneti o sesizare(petitie) la Disciplina in constructii. Va dura putin, dar ei il vor soma pe vecin si in caz de refuz il pot amenda.
Răspuns la discuția autorizatie construire
Multumesc. Eu citisem despre o ordonanta care ar fi trebuit sa impulsioneze functionarii publici si care spunea ca, in cazul neeliberarii unei autorizatii in termenul legal, poate fi emis un document care sa permita efectuarea unei lucrari, prestare de servicii etc. Dar se refera la alt tip de autorizatii si avize
Răspuns la discuția autorizatie construire
Pentru ca legea aprobarii tacite nu se aplica in cazul aut. de construire?
Am depus dosarul pt. obtinerea autorizatiei de construire. Daca aceasta nu este eliberata in termenul legal de 30 zile, fara a se face insa obiectii la dosar, se poate considera ca este o aprobare tacita?
Multumesc anticipat
Multumesc de raspuns. Ma puteti informa in ce mod s-ar putea realiza obligarea nepotului la o comportare umana? Doamna in cauza are 81 de ani, are pensie(din care, pana de curand, aprox.800 lei ii dadea in casa). Multumesc anticipat
O doamna in varsta a cedat nepotului de sora, sub forma unui contract de vanzare cu clauza de intretinere, terenul cu casa batraneasca proprietatea dansei. Ulterior, nepotul a construit, sub forma de extindere, o vila pe terenul respectiv(pastrand anumite elemente din cladirea veche). Dupa o perioada, nepotul si familia lui au inceput sa se poarte din ce in ce mai urat cu batrana, facandu-i viata aproape imposibila, cautandu-i nod in papura pentru orice. Se poate rezilia acest contract? Poate fi obligat nepotul sa-si respecte clauza?