avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate gnes68

Activitate gnes68

Răspuns la discuția Contabilitate pfa
Salut,
Am facut a greseala, introducand chitantele de impozit si de asigurare de sanatate in registrul jurnal de incasari si plati. Cum procedez in continuare, este de ajuns sa trag peste cu o linie si cum numerotez in continuare operatiunile - refolosind cele doua numere sau nu.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Discuție Credit nou

Salut,
Pentru prima data am solicitat un credit de la o banca, va rog sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarele:

1. Urmarind forumul in legatura cu noua ordonanta as dori sa stiu la ce trebuie sa fiu atenta la semnarea contractului, dat fiind ca nu inteleg expresille ROBOR, EURIBOR etc, nici urmatoarea fraza din ordonanta:
a) dobânda va fi raportată la fluctuaţiile indicilor de referinţă
EURIBOR/ROBOR/LIBOR/rata dobânzii de referinţă a BNR, în funcţie de valuta
creditului, la care creditorul poate adăuga o anumită marjă, fixă pe toată durata derulării contractului.

2. Va rog sa ma lamuriti daca dobanda si comisioanele utilizate la banca respectiva sunt sau nu aceptabile:
Dobanda:
Fara Girant: ROBOR 6M + 8 pp
Cu Girant:  ROBOR 6M + 7 pp
Comision analiza dosar:
Achitat la acordare: 3% din valoarea creditului
sau
Inclus in valoarea creditului: 4% din valoarea creditului
Comision unic pentru servicii prestate la cererea consumatorilor (pentru toate creditele acordate clientilor persoane fizice) :
– 0,5% din valoarea creditului in sold, minim 100 RON
– Adrese de refinantare: 100 RON
Dobinda: 14,34
DAE: 16,23
Va multumesc anticipat, cu stima!
Agnes
Vă mulţumesc pentru răspuns!
Salut!
Sunt PFA nou inregistrata, vreau sa introduc in jurnalul de incasari si plati in col. 7cheltuielile de inregistrare. Nu voi avea incasari doar la sfirsitul lunii.
Intrebarile mele sunt:
1. Operatiunile se introduc cronologic in jurnal indiferent de felul lor (incasari sau plati)?
2. La inceputul unui an nou se completeaza jurnalul in continuare sau se face un bilant de sfarsit de an?
Cu multumiri
Agnes