Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate in partida simpla PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate in partida simpla PFA

Salut!
Sunt PFA nou inregistrata, vreau sa introduc in jurnalul de incasari si plati in col. 7cheltuielile de inregistrare. Nu voi avea incasari doar la sfirsitul lunii.
Intrebarile mele sunt:
1. Operatiunile se introduc cronologic in jurnal indiferent de felul lor (incasari sau plati)?
2. La inceputul unui an nou se completeaza jurnalul in continuare sau se face un bilant de sfarsit de an?
Cu multumiri
Agnes
1. Da.
2. La sf de an se face totalul incasarilor si totalul platilor (venituri respectiv cheltuieli) iar aceste date stau la baza intocmirii decl 200 pe 2010 cu termen de depunere 25.05.2011.Pentru anul urmator se completeaza jurnalul dar se pleaca de la zero.
NU se face un bilant la PFA.
Vă mulţumesc pentru răspuns!