avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate aschiutza

Activitate aschiutza

top dan a scris:

Daca va aflati in stare de nevoie si nu realizati venituri puteti formula cerere de intretinere ca obligatie intre fostii soti

in nevoie ma aflu, singurele venituri pe care le am e pensia de handicap...temporara in val de 427 ron...in prezent urmez cursurile unei scoli de recalificare deoarece boala nu-mi mai permite efortul fizic si trebuie sa ma reprofilez pe o meserie care nu implica efort fizic. boala mea nu a aparut in urma unui traumatism fizic, ci este o boala de uzura care s-a instalat de-a lungul mai multor ani din cauza muncii fizice depuse in firma sotului si in timpul casatoriei noastre. acum ca nu mai sunt buna de munca si de exploatat, legea ii permite sa ma arunce chiar ca pe un gunoi?!

Răspuns la discuția Solicitare drepturi banesti
freeelis a scris:

Completare:
Actiunea se depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul si este scutita de plata taxelor judiciare ...:)

Doamne, deja e prea frumos:kissing:
Răspuns la discuția Solicitare drepturi banesti
multumesc din tot sufletul pentru raspuns:hugall:
Care este termenul limita pana la care pot solicita unei fime drepturile mele salariale si pe ce perioada.Adica pana cand am dreptul sa dau in judecata firma si care este perioada pe care pot cere salariu. Am incetat activitatea in acea firma in iulie 2010, iar salariul nu l-am ridicat din 2008-2010. Trebuie sa fac mentiunea ca firma era a mea si a fostului meu sot, in care el este asociat unic...

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri:)
Buna ziua,
Relatez urmatoarea situatie:
-in timpul divortului( o casnicie ce a durat 16 ani) m-am imbolnavit grav si a trebuit sa suport o operatie pe coloana(hernie de disc cervicala), care din nefericire a avut urmari serioase asupra starii mele de sanatate: imobilizare la pat, recuperare indelungata. in prezent sunt pensionata pe caz de boala gr.II, inainte de pensionare fiind salariata la firma unde fostul meu sot este administrator; firma a fost infiintata in timpul casatoriei noastre si pe care am ridicat-o impreuna, dar din naivitate ca sa nu spun prostie, am acceptat ca sotul sa fie administrator unic, necunoscand la vremea aceea implicatiile:sorry:#-o...
- divortul s-a incheiat pe data de 20.04.2010 cu acordul ambelor parti.
Intrebarea mea este urmatoarea: pot solicita acum pensie de intretinere in urma operatiei suferite? spatele mi l-am cocosat in aceasta firma in care acum nu mai am absolut nici un drept..X-(
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
Nu, alta decizie de pensionare nu am primit. Doar decizia medicala.Imi amintesc ca am si intrebat daca trebuie sa duc decizia medicala la casa de pensii. Mi s-a raspuns ca nu, nu e necesar deoarece e "caz vechi"...si transmit ei (comisia de expertiza) casei de pensii.Cred ca acest lucru s-a petrecut deoarece, pensia am primit-o...dupa reducerea gradului de invaliditate in luna ianuarie 2011...nu stiu daca am fost suficient de explicita...:hammer:
Carp Mircea a scris:

Ati primit o noua decizie de pensionare in urma schimbarii gradului de invaliditate ?
Asa ar trebui.Acolo s-ar vedea(ar trebui)diferenta de punctaj mediu anual.
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
Inteleg asadar, ca cel putin teoretic sunt buna de plata cu 74 lei/luna. Mai indraznesc o intrebare...ar fi recomandat sa merg la casa de pensii si sa-i informez?
Multumesc tare mult pentru raspuns, avand in vedere ca nu aveti nici o obligatie=D>
Carp Mircea a scris:

Tinand cont de stagiul potential acordat de legea 19/2000 sa facem o mica aplicatie:
1-15,094(15 ani 1 luna si 6 zile)x0,6=9,0564 puncte stagiu potential pentru invaliditate gradul 2
2-15,094 x 0,4 =6,0376 puncte stagiu potential pentru invaliditate gradul 3
1-9,0564:30 ani(stagiul complet de cotizare)=0,30188 punctaj mediu anual pentru stagiul potential(invaliditate grad 2).
2-15,094 x 04 =0,20125 punctaj mediu anual pentru stagiul potential(invaliditate grad 3)
1-0,30188 x 732,8(valoarea punctului de pensie)=222 lei(pentru stagiul potential gead 2).
2-0,20125 x 732,8 =148 lei(pentru stagiul potential grad 3).
Asadar ar trebui sa fie o diferenta de 222-148=74 lei(aproximativ).
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate

am cautat sa ma informez cat de cat, dar se pare ca am intrat si mai tare in ceata. o sa redau ceea ce este scris pe decizia de pensionare, si in masura in care timpul va permite, astept un raspuns...eu nu reusesc sa ma elucidez....trebuia... sau nu trebuia sa ramana la fel valoarea pensiei...

stagiul complet de cotizare :30 ani si 0 luni
total stagiu de cotizare realizat: 14 ani 10 luni si 24 zile
satgiul de cotizare necesar: 14 ani
stagiul potential 15 ani 1 luna si 6 zile
.
nr.puncte realizate:19.81658
numar puncte conf.OUG209/2008: 0.71815
punctaj mediu :0.68449
din care, maj.OUG 209/2008 = 0.02394...

multumesc anticipat pentru efortul d-vs


Carp Mircea a scris:

Legea 19/2000 ART. 78
6)
Pentru stagiul potential, acordat asiguratilor in drept sa obtina o pensie de invaliditate, punctajul anual al asiguratului este de:
a) 0,75 puncte pentru gradul I de invaliditate, respectiv pentru cei cu handicap grav;
b) 0,60 puncte pentru gradul II de invaliditate, respectiv pentru cei cu handicap accentuat;
c) 0,40 puncte pentru gradul III de invaliditate, respectiv pentru cei cu handicap mediu.
Legea 263/2010 Art. 98
(1) Pentru stagiul potential, acordat persoanelor in drept sa obtina o pensie de invaliditate, punctajul lunar este de:
a) 0,70 puncte pentru gradul I de invaliditate;
b) 0,55 puncte pentru gradul II de invaliditate;
c) 0,35 puncte pentru gradul III de invaliditate.
Stagiul potential se acorda pentru realizarea(completarea) stagiului complet de cotizare cerut de lege.
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
sa-mi fie iertata ignoranta...dar nu stiu la ce anume se refera "stagiu potential"...?:hammer::">
In urma unei operatii de hernie de disc cervicala am fost pensionata temporar, fiind incadrata in primele 6 luni cu gradul 2; dupa epuizarea acestora am fost incadrata cu gradul 3, insa cuantumul pensiei a ramas acelasi (502 ron). E firesc sa fie asa, sau ma voi trezi peste ceva vreme ca mi se vor cere banii inapoi...eventual si cu dobanda...?X-(