Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere dupa pronuntarea divortului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere dupa pronuntarea divortului

Buna ziua,
Relatez urmatoarea situatie:
-in timpul divortului( o casnicie ce a durat 16 ani) m-am imbolnavit grav si a trebuit sa suport o operatie pe coloana(hernie de disc cervicala), care din nefericire a avut urmari serioase asupra starii mele de sanatate: imobilizare la pat, recuperare indelungata. in prezent sunt pensionata pe caz de boala gr.II, inainte de pensionare fiind salariata la firma unde fostul meu sot este administrator; firma a fost infiintata in timpul casatoriei noastre si pe care am ridicat-o impreuna, dar din naivitate ca sa nu spun prostie, am acceptat ca sotul sa fie administrator unic, necunoscand la vremea aceea implicatiile:sorry:#-o...
- divortul s-a incheiat pe data de 20.04.2010 cu acordul ambelor parti.
Intrebarea mea este urmatoarea: pot solicita acum pensie de intretinere in urma operatiei suferite? spatele mi l-am cocosat in aceasta firma in care acum nu mai am absolut nici un drept..X-(
Daca va aflati in stare de nevoie si nu realizati venituri puteti formula cerere de intretinere ca obligatie intre fostii soti
top dan a scris:

Daca va aflati in stare de nevoie si nu realizati venituri puteti formula cerere de intretinere ca obligatie intre fostii soti

in nevoie ma aflu, singurele venituri pe care le am e pensia de handicap...temporara in val de 427 ron...in prezent urmez cursurile unei scoli de recalificare deoarece boala nu-mi mai permite efortul fizic si trebuie sa ma reprofilez pe o meserie care nu implica efort fizic. boala mea nu a aparut in urma unui traumatism fizic, ci este o boala de uzura care s-a instalat de-a lungul mai multor ani din cauza muncii fizice depuse in firma sotului si in timpul casatoriei noastre. acum ca nu mai sunt buna de munca si de exploatat, legea ii permite sa ma arunce chiar ca pe un gunoi?!