avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate oanabarbulescu

Activitate oanabarbulescu

Buna seara,
sotul meu a investit o anumita suma de bani in titluri de participare la fonduri deschise de investitii in urma cu un an.
In data de 30 sept a.c. a rascumparat aceste titluri incasand suma+castigul aferent.
In urma cu cateva zile am primit o scrisoare ce continea fisa de portofoliu in care era specificat castigul aferent perioadei de investitie precum si cerinta de a achita pana pe 25 oct suma reprezentand impozitul de 16% cfOUG58/01.07.2010
Intrebarea mea este urmatoarea: impozitul de 16% se aplica asupra castigului aferent perioadei 01.07-30.09 data rascumpararii, sau asupra castigului din toata perioada de investitie?
Mentionez faptul ca cei de la banca din Bucuresti mi-au spus ca va trebui platit impozitul aferent intregii perioade de investitie chiar daca legea a fost data in urma cu 2 luni
Va multumesc anticipat!
Oana
Buna ziua,
acum 4 ani sotul meu a deschis o firma,srl, in parteneriat cu inca o persoana.La momentul respectiv firma a mers bine inregistrand profit. Dupa un an si ceva au avut nevoie de contractarea unor credite pentru investitii, sotul meu fiind girant iar cealalta persoana cel care a contractat creditele in numele firmei.Din 2007 sotul meu s-a retras din firma semnand actele la Registrul Comertului precum ca se retrage si renunta la orice beneficiu sau pierdere legata de acea firma.
Abia acum in 2010 am primit notificari (somatie)de la banci in care i s-a comunicat faptul ca firma inregistreaza datorii constand in rate si dobanzi neachitate inca din 2007 si ca, fiind girant, va trebui sa se prezinte la banca pt achitarea lor.
Intrebarea mea este ce se poate intampla cu sotul meu dc singurul reprezentant legal al firmei nu plateste, acesta inregistrand datorii foarte mari?
Poate fii chemat in judecata pt plata acestor datorii chiar daca el nu mai are legatura cu aceasta firma dpdv legal?
Sau dupa ce banca va executa silit reprezentantul legal al firmei si nu-si va recupera debitul atunci va apela la girant?
Mentionez faptul ca sotul meu lucreaza in strainatate de un an si jumate si nu avem bunuri pe numele nostru.
Va rog frumos dc puteti sa ma lamuriti si pe mine in aceasta problema si va multumesc anticipat.