avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters168963

Activitate ContSters168963

"Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii,chiar daca nu v ar fi fost comunicata PV in termen legal suspendarea permisului ramane. "

Am gasit acest raspuns dat, de un domn avocat intr-o alta postare, si cred ca reprezinta exact ce voiam sa stiu referitor la problema mea.

Multumesc
Buna ziua.

Ptr raspunsul 1 : In art 90 pct 13 (d) din Noul Cod Rutier scrie ca nerespectarea culorii rosii a semaforului face parte din clasa a II a de sanctiuni ( 4 sau 5 puncte amenda) ... nu sunt fan matematica , dar clar nu-mi da 420 :-))

Ptr raspunsul 2 : Permisul mi-a fost retinut pentru 30 de zile , mi s-a dat o dovada de circulatie valabila 15 zile , PV-ul de contraventie mi-a spus ca mi-l trimite prin posta .

Eu cred ca nu voi primi acest proces de contraventie pt ca ei ii trimit la adresa de pe permis unde eu nu mai locuiesc ( in provincie) . Le-am explicat ca nu am buletinul la mine pentru ca mi-a expirat si este la Politie pentru prelungire ( + schimbare de domiciliu in Bucuresti , dar asta nu le-am spus) .
Revenind la intrebare : daca eu nu intru in posesia PVului in 30 de zile , pot sa refuz plata amenzii pe motiv de nulitate al Pv ?

Multumesc
Buna seara. Am si eu 2 intrebari : astazi mi-a fost suspendat permisul pentru 30 zile pentru nerespectarea culorii rosii a semaforului . Politistul mi-a comunicat ca imi suspenda permisul pentru 30 de zile si imi da o amenda de 420 lei .

Intrebarea 1: cat este amenda pentru aceasta contraventie 420 lei sau max 370 lei cat scrie in Codul Rutier ?

Intrebarea 2 : daca astept sa treaca cele 30 de zile de suspendare ( timp in care nu intru in posesia PV de constatare a contraventiei, pe care am refuzat sa-l semnez, ) pot merge in ziua 31 la Politie sa cer restituirea permisului si sa cer anularea amenzii pe motiv ca nu mi-a fost transmisa in termenul legal de 30 zile ?

Multumesc
Răspuns la discuția Concediere fortata !
Orele suplimentare sunt undeva la cateva sute ... in ultimul an , nu am avut niciun weekend liber , zile de concediu de odihna mai aveam 11 din 2011 si inca 4.5 din anul acesta . In februarie ne-au taiat cate o zi libera in fiecare saptamana si nu s-au platit ... pot dovedi toate aceste lucruri . Problema este ca asa cum am spus mai sus , seful meu este o persoana colerica , care nu accepta niciun fel de negociere, intelegere , tot ce vrea e sa plec din firma .
Domnul nu este roman, prin urmare nu cunoste nici legislatia si de ceea as vrea sa-i demonstrez ca nu poate pocni din degete si totul sa se rezolve exact cum doreste doar pentru ca are bani . In cazul in care nu vor nicio intelegere si nu-mi recunosc acele drepturi expuse mai sus (orele suplimentare, c.o etc ) sa inteleg ca pot sa-mi incheie contractul disciplinar chiar daca ma opun ?
Buna ziua ! Am si eu rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea problema ( teoretic si poate chiar practic pentru ca intentionez sa merg si in instanta ) .
Lucrez ca Director Magazin intr-o firma de aprox. 3 ani . Saptamana trecuta (vineri noaptea) mi-a fost foarte rau , am avut o cadere pe baza stresului si oboselii acumulate , am sunat sambata dimineata la munca sa anunt ca nu pot ajunge pt ca sunt bolnava si ca imi voi lua concediu medical . La nici cateva ore seful meu mi-a dat un msg pe telefon sa merg de urgenta sa-mi dau demisia si sa-l evit cu orice pret :O . El este o fire foarte recalcitranta cu care nu se poate discuta . I-am raspuns ca nu am de ce sa-mi dau demisia, in cel mai rau caz ma poate concedia .
Astazi am primit o scrisoare prin care sunt convocata la biroul de HR pentru incetare CIM pt absentare nemotivata .
Mentionez ca am co.med pentru 3 zile si pentru restul zilelor mi-am facut cerere de C.O dar nu mi-a aprobat-o .
Rugamintea mea este sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez in cazul de fata .
Eu as dori urmatoarele 2 lucruri : fie sa-mi plateasca 3 salarii+prima pe martie si imi dau demisia de buna voie , fie ma lasa sa lucrez in continuare, in conditii normale . Le pot cere asta, se poate negocia la acea convocare?
In cazul in care imi incheie contractul prin concediere disciplinara , o sa contest decizia in instanta . Ce sanse de castig am ? :(
Multumesc