avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Activitate giginatea

Activitate giginatea

buna ziua, intrebarea e pentru o prietena care din pacate sta prost cu timpul, acum aproximativ un an a trecut printr-un divort, in urma divortului a castigat custodia fetitei ei in varsta de 7 ani, in urma sentintei fostul ei barbat sta cu fata de 2 ori pe luna si in vacante iar aici intervine problema, fata de fiecare data cand se intoarce de la el are un limbaj foarte vulgar a inceput sa nu o mai asculte, foarte probabil el vorbeste cu fata si ii spune anumite lucruri rele despre mama ei, deasemenea vecinele lui iau spus dansei ca de multe oricand fata e cu el, el o lasa singura peste noapte pentru a merge sa isi faca nevoile(ii place bautura), tinand cont de faptul ca nu are vreo sansa sa aduca vreo dovada cum sar putea solutiona aceasta problema, ma refer la reducerea numarului de wekenduri in care el sta dar de fapt nu prea sta cu fata iar aceste vizite ii fac mai mult rau decat bine sii ii provoaca un comportament neadecvat.
copilul este pe numele meu, ceea ce doresc eu sa aflu e daca ar ajutao pe ea un asemenea act in cazul in care eu voi reveni la acest viciu, custodia se va da prin tribunal, normal, dar nu ar mai fi nevoie de numeroase infatisari, acest act ar fi total in defavoarea mea
eu vreau doar sa stiu daca un asemenea act ar ajutao pe viitor pentru custodia copilului fara a mai trebiu sa ne judecam?
ea nu vrea sa facem nunta pentru ca a mai fost casatorita
deci, o poate ajuta un asemenea act, in cazul in care va cere din nou custodia copilului?
vreau doar sa stiu daca ea se poate folosii de un asemenea act si sa castige custodia copilului in instanta, actul a fost ideea mea nu cererea ei(in cazul in care consum alcool) fara a ne mai judeca, pentru ca si eu ca si ea imi iubesc copilul dar vreau in acelasi timp sa se bucure si el de doi parinti nu de unu, ma arunc cu picioarele inainte doar pentru ca ma gandesc eu ca un act iar recastiga increderea, in cazul in care nu isi va retrage plangerea si eu ma voi lupta pentru copil ca nici ea nu e usa de biserica
nu suntem casatoriti
cauza principala a fost consumul de alcool in momentul de fata nu mai consum alcool deloc, as vrea sa stiu daca dau o declaratie pe proprie raspundere ca in momentul in care voi reveni la acest viciu renunt total la custodia copilului aceasta declaratie nu o poate folosi in instanta in cazul in care trebuie fac un act notarial. oricum acest angajament care il iau este in defavoarea mea.
buna, in momentul de fata sunt in proces pentru custodia copilului, mama a fost de acord sa isi retraga plangerea daca eu dau o declaratie pe proprie raspundere cum ca ma oblig sa ii acord intraga custodie asupra copilului in cazul in care mai gresesc fata de ea si de copil, cat este de ok aceasta solutie pentru mama si daca declaratia facuta de mine o ajta in instanta?
buna ziua, o declaratie pe proprie raspundere este recunoscuta in instanta daca e semnata de trei martori, sau trebuie semnata de un notar?