avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Activitate GriG_H

Activitate GriG_H

Răspuns la discuția Amenda parcare Herastrau
sa ne tii la curent daca ai reusit sa primesti oficial o hartie ca nici macar nu exista o astfel de alee in parc

E chiar tare de tot ce ti-au zis ei. Adica primesti amenda ca ai mers prin parc, care de fapt alee nici nu exista in acel parc, si care nici macar nu apartine de parcuri...
Răspuns la discuția Amenda parcare Herastrau
Succes =D>
Sa ne tii la curent cu ce s-a-ntamplat la proces. Eu urmeaza sa am pe 26 mai prima infatisare
Răspuns la discuția Amenda parcare Herastrau
cineva78 a scris:

... Iar aleea Miorita de care se tot face pomenire, nu face parte din parcul Herastrau. Agentul constatator este C.A.


Ar fi bine sa mergi la fata locului si sa verifici daca exista indicatorul "Acces interzis" la fata locului. Eu am verificat in septembrie (am primit amenda in august) si am gasit acolo instalate 2 indicatoare noi: "Acces interzis" si "Oprire interzisa" la inceputul aleei, dar mentionez ca sunt sigur ca nu era cand am parcat eu deoarece verificasem, insa era totusi indicatorul "Acces interzis" in capatul aleei agatat pe un copac, chiar la ver-o 2 metri de carusel.

De ce iti zic de acest indicator, art. 4 din Hotararea nr. 114 din 27.07.2004 prevede ca "Administratorii parcurilor si gradinilor publice vor instala cu avizul Comisiei Tehnice de circulatie a municipiului Bucuresti, semnalizarea rutiera de interzicere a accesului autovehiculelor"

Deci, daca a fost acest indicator, si ai parcat dupa el, ti s-a dat regulamentar acea amenda, iar art. 5 prevede ca amenda este 3000-5000 ron.

Oricum, ar fi bine sa formulezi o plangere, si e bine sa fie conceputa de un jurist sau de un avocat, si sa o depui in termen de 15 zile de la instiintarea contraventiei. Eu si alte persoane cu care am mai discutat, am primit termen in mai anul viitor, astfel ca daca e sa ne gandim la faptul ca nu vom reusi anularea contraventiilor si va trebui totusi sa platim aceasta amenda, macar avem timp sa strangem acei bani, care sunt foarte multi pentru o amenda
Răspuns la discuția Amenda parcare Herastrau
Sucr3 a scris:

buna Aura , se pare k am fost amendati in aceeasi zi ... dar la mine martorul este din piatra neamt , dak avem acelasi martor dar domicilii diferite poate putem face ceva... martorul este acelasi M.C. ???


E acelasi martor. Am vazut un proces verbal si era trecuta aceeasi persoana ca in PV-ul meu, diferenta era in domiciliu: intr-un proces e din Piatra Neamt si in altu e din Bucuresti. O alta diferenta mai era si ultima cifra din CNP
Răspuns la discuția amenda 3000 lei, zona Miorita
Răspuns la discuția Amenda parcare Herastrau
albinutza1st a scris:

Nici macar nu mi-a fost inmanat personal PV.
De acord cu intalnirea. Daca se organizeaza sigur voi participa.


Nici o persoana din cei cu care am discutat nu au primit-o personal. Le-a fost adusa prin posta, desi si eu si altii, atunci cand am parcat sau am luat masinile dupa plimbarea prin parc, am vazut acei calareti bravi de la politia comunitara pe langa masini, si care nu s-au apropiat sa zica ca am parcat gresit sau sa ne ceara actele ca sa completeze procesul verbal de fata cu noi. E o nesimtire totala. Se uita la tine cum vii si apoi pleci cu copilul din parc, asta dupa ce ii si mai arati copilului ce bravi politai avem pe cai, ca dupa ver-o 2 saptamani sa te trezesti cu postasul cu o scrisoare in mana, care de fapt e procesul verbal cu amenda de la acel comunitar, care te-a admirat si el cand ai fost in parc, si probabil radea pe sub mustati ca iti va da o amenda, si uite asa ajuta bugetul Bucurestiului sa iasa din criza
Răspuns la discuția Amenda parcare Herastrau
Important e sa depuneti o plangere in termenul de 15 zile de la instiintare. Faceti asta. Eu am primit termen abia in mai 2011. Astfel ca o sa aveti timp sa va ganditi ce e de facut

La mine cel putin nu s-a primit cu intalnirea, de aceea nu am incercat sa contactez pe cineva. Dar mai multa lume care a depus plangerea in septembrie au primit termen abia din mai, deci cei cu amenda in noiembrie probabil ca o sa fiti pe un august. In tot acest timp se poate organiza si o intalnire

Nu uitati!!!!!! Plangerea in 15 zile
Răspuns la discuția Amenda parcare Herastrau
abcdeadi a scris:

Nu cred ca va ajuta prea mult intalnirea. Plangerea contraventionala se face individual. Nu pierdeti timpul, termenul de contestare e de 15 zile de la comunicare. Cu o plangere contraventionala intocmita profesionist, sansele de admitere a actiunii sunt de 99,99%. Bafta!


Intalnirea se vrea a fi doar pentru a ne cunoaste
Desigur ca e foarte important ca fiecare persoana care a primit amenda, sa depuna plangere personal raportata la Procesul Verbal primit, cu explicatii despre fiecare caz in parte, si foarte important, in acel termen de 15 zile.
Răspuns la discuția Amenda parcare Herastrau
Am propus altor persoane pe care i-am cunoscut din cauza acestei amenzi, care la randul lor au primit-o, sa ne intalnim saptamana viitoare la un suc, ceai.... si sa discutam. Nu stiu daca va fi util sa postam pe forum o data si o ora. Cel mai probabil ne intelegem pe PM, sa fie intr-o seara, cand lumea pleaca de la servici. O ora, doua cred ca ar fi de ajuns sa ne cunoastem
Răspuns la discuția Amenda parcare Herastrau
am postat si ieri raspuns la mesajul Monk2, insa mesajul meu a fost sters.

Mea culpa, nu trebuia sa scriu numele complet a martorului care a semnat toate procesele noastre, adica acel MC, care pe unele procese apare cu domiciliul in Piatra Neamt, iar in altele, are domiciliul in Bucuresti, chiar ci CNP-ul acestei persoane difera de la un proces verbal la altul. Asta o stiu si de la alte persoane care au primit acea amenda de 3000 ron, in acelasi loc, si cu care tin legatura

Cei cu care am mai discutat despre amenda, am depus plangeri, insa nu am primit inca citatii. Am vazut ca iulicaparvescu a primit termen in aprilie, anul viitor. Eu am primit amenda pe 27 august. Probabil ca termenul va fi tot anul viitor. O sa merg la Judecatoria S1 sa intreb daca a fost inregistrata plangerea, deoarece eu am depus-o la Politia Comunitara.

@lutchy: in primul rand trebuie sa formulezi o plangere, si nu uita ca trebuie depusa in termen de 15 zile de la momentul anuntarii amenzii