avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate Iacomi

Activitate Iacomi

Discuție tva
Am luat de la R.D.S.pe data de 28-12-2015 un telefo cu plata in12 rate lunare.
Pe factura imi apare la plata ratei cota TVA de 24% .
E corect, daca tva a scazut de la 01 01 2016 la 20% sa platesc ratele urmatoare cu cota tva de 24% ?
Va multumesc anticipat
multumesc imi e si frica sa calculez suma
am un proces cu firma [editat].Ultima factura care nu am platito a fost in martie 2003 si ei mau dat in judecata in aprilie 2007 am primit citatii de la jud constanta pina in 2009 cind au cerut executare silita pe locuinta atunci am angajat un avocat am cistigat eu procesul ei au facut recurs iar an avut cistig de cauza am o hotarire judecatoreasca ,dar au deschis alt proces si acum instanta a hotarit sa platim valoarea facturii plus penalitati 1 %pe zi pina la achitarea sumei cu drept de recurs .Va rog ajutatima ce sa fac acum? multumesc
Răspuns la discuția proces cu firma de recuperatori
ultima hotarare nu este definitiva ,cu drept de recurs in 15 zile.Daca nu face nimeni recurs in acest interval ce se intampla?
dupa neplata facturii telefonice mobile, am fost citat in mai multe randuri de o firma de recuperatori din Co. in proces .Contractul cu firma de telefonie a fost incheiat in Martie 2003 ,iar din Aprilie 2007 au inceput sa apara citatiile.Neam judecat pana in prezent .sentintele au fost diferite :favorabile cand pt. mine cand pt. ei.Ultima sentinta ne obliga sa platim valoarea facturii care a ramas de 97,78 ron plus penalitati de 1% pe zi incepand din martie 2007 pana la achitarea contravalorii.Stiam ca dupa 3 ani aceste datorii se prescriu,dar nu stiu de cand incep acesti 3 ani?din momentul cand nu am efectuat plata facturii restante ori decand sa emis ultima hotararea judecatoreasca?astept un raspuns de la cineva daca se poate.Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția executare silita
zilele astea am primit de la executor o instiintare care era adresata si celor de la Mars collection precum locuinta pe care o am este bun comun cu sotul meu.
Solicitind efectuarea partajului silit a locuintei pentru a putea face executarea silita pe bunurile mele ce-mi revin in urma partajului
Se poate face partaj silit?
va multumesc ptr raspunsuri.
Răspuns la discuția executare silita
casa e mica stam 2 familii intro curte .Nu prea ai ce sa imparti.nici nu mai ai pe unde intra in curte.Ce sa scoata la licitatie?iar mobilierul si aparatura casnica sunt pe numele sotului.Nu stiu ,nu cunosc legea si nici nu mai am incredere in ea
Răspuns la discuția executare silita
avocatul meu a spus ca e prescrisa .Judecatoria birlad a hotarit sa platesc 500ron datoria plus penalitati .Societatea a facut recurs si mi-au anulat contestatia .Deci am pierdut .am intrebat avocatul ce sa fac daca ma obliga sa fac partaj si a spus sa fac iar contestatie dar nu mai am incredere daca pierd iar ma duc la pshiatrie.deja nu mai am liniste
Răspuns la discuția executare silita
prima citatie am primito in 2007 eu am facut abonamentul in 2003 .trecusera deja 3 ani dar???????????nu stiu ce sa mai cred
.
in anul 2003 am facut un abonament la conex si am ramas datoare cu suma de 100ron.in anul 2009 am primit o recomandata de la judecatoria constanta de executare silita ptr suma de 3200ron am angajat un avocat si am facut contestatie pe motiv ca suma e prea mare si nu am fost instiintata pina atunci judecatoria din birlad mi-a dat cistig de cauza si trebuia sa platesc 500ron dar societatea a facut recurs la vaslui si mi-a anulat contestatia acum iar mi-a venit o instiintare de executare silita .cum vor face asta?imi ia partea mea de casa?va rog sa-mi spuneti daca stiti !!