avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate sapageta

Activitate sapageta

Vreau sa cumpar 1 apart ,dar cel care il vinde are niste acte pe care nu le inteleg.A fost infiat si s-a desfiat ,zice el.
A cumparat apart de la fiul unei batrane care se casatorise cu alt batran care avea copii si acela i-a facut acte pe apart cu ,,uzufruct viager",apoi bartanul a murit.
Noul proprietar a radiat uzufructul de care aflat cand a incercat sa-l vanda cu ,,prima casa "altcuiva ,dar noul cumparator nu l-a mai vrut,desi era ok,zice el!
Eu l-am gasit prin agentie imobiliara care zice ca e radiat, uzufructul viager actele-s ok si ca se poate vinde si cu uzufruct ,daca notarul face cumva actele cum stie el..Asta imi ridica suspiciuni si ma voi duce la avocat sa intreb,ca e prea complicat.
Ce acte ar trebui sa urmaresc-daca facut sau nu dezbaterea mostenirii sau succesiunea si ce inseamna uzufructul.Notarul are raspundere in cazul in care-mi vinde un imobil care nu e ok in acte sau trebuie mers la avocat?
va multumesc!
Buna ziua!
va rog sa ma lamuriti in ce conditii si daca se mai poate face schimbarea destinatiei spatiilor de locuit-de ex parter de bloc vechi ,vila sau casa veche sau chiar garaj al unui bloc in constructie in cabinet stomatologic.Am cautat un spatiu in acest scop si prin agentii imobiliare si desi le-am zis pt ce caut,doar o d-na binevoitoare mi-a zis ca este o prevedere care nu-mi va permite sa fac acest cabinet in bloc cu etaj si sa merg sa intreb la primarie ,la urbanism ,ca dupa 2010 nu se mai poate deschide decat in spatii comerciale.Un costructor a vrut sa-mi ,,vanda "pe hartie un garaj-sau elevator de masini si-mi promitea ca -mi schimba destinatia in spatiu comercial-daca ii cumpar pe hartie un apt de deasupra acelui spatiu,apoi sa-mi transcrie garajul,ceea ce mi s-a parut o teapa .Am vazut un garaj schimbat langa spatii comerciale la alt bloc in cabinet si am crezut ca se mai poate,dar se pare ca in Cluj primaria nu prea mai accepta .
asta!
va multumesc pt.raspuns!: