avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate colipici

Activitate colipici

buna seara,
mama mea are un apartament cumparat inainte de casatoria cu tatal meu. au avut o casnicie de 20 ani,pana la moartea tatalui meu.mentionez ca eu sunt doar fiul tatalui meu,dar mama (vitrega) m-a infiat,astfel ca in acte ea apare ca mama,nu cea naturala. dupa decesul tatalui meu,nu s-a facut nicio succesiune,a niciunui bun comun. intrebarea mea este daca mama,in varsta de 85 ani poate vinde apartamentul in care locuieste fara niciun acord din partea mea. v-as ruga daca-mi puteti da baza legala.
va multumesc!
Răspuns la discuția importuri extracomunitare(China)
Pentru orice import (a nu se confunda cu achizitiile intracomunitare) se platesc in vama drepturile vamale si tva.
Răspuns la discuția salariul din C.I.M
ovidiu7676 a scris:

nu este bine net este 1200, brut este mare in jur de 1670 lei, iar la un brut de 1200 lei are net in mana 878 lei


nu. la un brut trecut in cim de 1200, angajatul ia tot 1200.de aici dilema mea...
Răspuns la discuția salariul din C.I.M
ovidiu7676 a scris:

nu este bine net este 1200, brut este mare in jur de 1670 lei, iar la un brut de 1200 lei are net in mana 878 lei


stiu si asta,brutul e una,netul ,alta..si totusi,cum se poate ca brutul din CIM sa fie egal cu netul ? pe cim se trece brutul,nu netul! atunci cum de angajatorul scrie in statul de salarii ca salariul brut este=salariul net ? este vreo regula stiuta doar de ei sau imi scapa ceva?
Răspuns la discuția salariul din C.I.M
poate nu m-am exprimat eu bine..stiu ca din salariul brut se scad contributiile,impozitul,somajul,etc. ce nu inteleg este cum pe CIM apare salariul brut 1200 lei,de ex, iar efectiv in mana ,angajatul primeste din avas+ lichidare tot 1200?
iar pe statul de salarii apare :salariul brut/realizat=1200 lei, avans 600 lei, lichidare =600 lei.
Buna ziua!
am observat ca la anumiti angajatori, salariul brut al angajatului trecut in CIM este de fapt salariul net, adica ceea ce primeste angajatul efectiv in mana.De exemplu, pe statul de salarii apare salariu brut 1200 lei ,din care 600 lei avans si 600 lei licidare ( curat,in mana).
pana la urma ce fel se platesc darile catre stat,daca salariul brut din CIM = salariul net?