avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate streetwis3

Activitate streetwis3

Răspuns la discuția Talharie
Pare greu de grezut dar din pacate este adevarat. Povestea relatata de mine nu este inventata si adevarul nu este sub nici o forma deformat. V-am expus faptele exact cum s-au intamplat, la fel am scris si la politie, la fel au spus si martorii si la fel spun si camerele de supraveghere din incinta barului respectiv. Intr-unul din cadre se vede mana celui care a luat pachetul de tigari deasupra acestuia si in cadrul urmator pachetul dispare. Nu am stiut nimic de acest lucru abia pana am ajuns la urmatorul bar cand respectivul a scos pachetul pe masa si a spus ca la luat de la partea vatamata. Din nou si acest lucru este intarit de 3 martori. Nu am stiut nimic, am intervenit doar sa aplanez conflictul, nu am furat nici un pachet de tigari si nu mi se pare normal sa fiu tras la raspundere pentru ceva ce nu am facut si despre care am aflat abia intr-un tarziu. Totul se trage de la faptul ca politia are boala pe cel care a cerut tigare partii vatamate(nu cel care a sustras pachetul).Acum ca v-am spus mai amanuntit ce s-a intamplat, la ce sa ma astept? Ce sanse sunt sa fiu scos de sub urmarire penala? Daca ajung in instanta la ce sa ma astept?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Talharie
Da, va dau dreptate. Este o mare neregula si nedreptate tot ce se intampla in acest caz. Cum am spus si eu, partea vatamata nu a vrut sa depuna plangere (ne cunoastem, dupa scandal ne-am strans mana, i-am cumparat o bere etc) ci a fost FORATA DE POLITIE sa depuna plangere si amenintata ca in caz contrar va intra la puscarie pentru favorizarea infractorului, individul neavand cunostinte de drept si nemaifiind trecut prin asa ceva, s-a speriat si a scris tot ce au vrut politistii sa scrie. Si pe acea plangere am fost acuzat de talharie si cum am mai spus, retinut 24 de ore cu propunere de arestare preventiva pentru 29 de zile. Dumneavoastra a-ti spus ca nu pot fi acuzat de talharie. Uite ca sunt chemat in calitate de invinuit sa mi se prezinte materialul de urmarie penala. Cum este posibil asa ceva? Mai intreb inca odata. Daca isi retrage partea vatamata plangerea impotriva mea, ce se intampla? Daca ajung in instanta, ce va zice un judecator de manareala asta pe care au copto politistii si procurorul impotriva mea?
Va multumesc.
Discuție Talharie
Domnilor am si eu nevoie de ajutorul vostru. In data de 23 dec. noaptea, intr-un bar, impreuna cu 2 prieteni am avut o cearta cu un individ. Un prieten i-a cerut o tigara, acesta la refuzat si s-au imbrancit. Eu cu celalat prieten am intervenit sa aplanez conflictul, s-au impartit cativa pumni, mentionez ca eu numai am impins nu am si lovit, si pe urma totul s-a calmat. Am batut toti palma cu individul si am plecat in alt bar. Acolo unul dintre cei 2 prieteni, nu cel care i-a cerut tigarea, scoate un pachet de tigari si spune ca l-a luat de la cel cu care ne-am certat. Fapta era deja consumata, distanta dintre cele 2 baruri era destul de mare si am hotarat ca nu are rost sa ne mai intoarcem sa-i inapoiem pachetul. Pe la inceputul lui februarie sunt chemat la politie pentru fapta respectiva. Sunt retinut 24 de ore cu propunere de arestare preventiva pentru 29 de zile. Procurorul respinge propunerea si sunt eliberat. Aflu ulterior ca individul cu care ne-am certat a fost la randul lui luat de acasa de politie si oarecum obligat sa depuna plangere impotriva noastra, fiind amenintat ca daca nu se conformeaza, va fi acuzat de favorizarea infractorului. Mentionez ca in declaratia data in fata politiei si a procurorului am spus exact cum v-am descries si voua fapta. Prietenul care a luat pachetul de tigari si-a recunoscut vina si tot ce am spus eu a fost intarit de inca 3 martori. Mai adaug ca in declaratia data in fata politiei si a parchetul am fost insotit de un avocat ales. Dupa ce am fost eliberat, avocatul a spus ca probabil voi fi scos de sub urmarire penala. Acum primesc citatie sa ma prezint la parchet sa imi prezinte materialul de urmarire penala .... Eu sunt plecat din oras si ajung abia saptamana viitoare sa discut cu avocatul. Totusi va cer si voua parerea, ca mai multe pareri nu strica. Daca partea vatamana isi retrage plangerea impotriva mea, ramane fapta? La ce sa ma astept? Mentionez din pacate ca mai am o pedeapsa de 1 an si 4 luni cu suspendare pentru refuz de recoltare de probe biologice.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Refuz recoltare probe biologice
Zilele astea o sa ma interesez la parchet daca exista vreun dosar pe numele meu. Vreau sa va mai intreb la ce pedeapsa sa ma astept, pot spera la una mai blanda, avand in vedere situatia mea(sunt student in anul 2 la drept si nu am antecedente). Sper la un procuror mai intelegator, care sa inteleaga ca pentru mine o pedeapsa chiar si cu suspendare inseamna un viitor compromis. Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Refuz recoltare probe biologice
Deci sa inteleg ca sanse sa scap curat nu sunt, chiar daca a trecut atata timp? In cazul in care o sa ajung in instanta, cu permisul cum ramane, va fi anulat sau nu si la ce pedeapsa sa ma astept? Mentionez ca acum trec in anul 2 la drept si nu am antecedente.
Buna ziua. Am si eu o nedumerire si nu mai stiu la cine sa apelez. Sa va povestesc ce s-a intamplat. In ianuarie am fost cu un prieten la o discoteca si am baut cam mult. In loc sa plec cu un taxi acasa, am plecat cu masina. La un moment dat am vazut ca s-a luat politia(nu era rutiera) dupa mine. Eu nu am oprit, am mai mers vreo cateva sute de metri si am parcat masina intre niste blocuri. Am vrut sa ma dau jos din masina si sa plec dar nu am mai avut timp ca politia deja a ajuns langa mine. Le-am spus ca nu am condus masina si ca astept de vreo 10 min pe cineva sa coboare. In fine, ei nu au crezut, m-au intrebat de ce nu am oprit cand mi-au facut ei semn, ca sunt baut etc. Pana la urma am vrut sa ma inteleg cu ei dar nu au vrut. Mentionez ca erau 2 politisti pana in 30 de ani. Au dat prin statie sa vina rutiera si ne-am intalnit cu ei la spital. Politistii de la rutiera erau tot 2 pana in 30 de ani. Aici eu am refuzat sa suflu in alcooltest si nu am vrut sa la dau probe biologice pe motiv ca mi-e frica de ac si eu defapt nu am condus masina cum au spus politistii ci am stationat. Ne-au dus la sectie pe mine si pe prietenul meu si desi i-am spus sa nu scrie nimic, el a dat declaratie si a povestit tot cum s-a intamplat. Eu nu am dat nici o declaratie si nu le-am dat permisul(mi-au pus in vedere sa il duc in 5 zile parca). Si asta a fost tot. De atunci nu s-a mai intamplat nimic. Nu mi-a venit nici o citatie acasa, nimic. Nici de la politie, nici de la parchet, de nici unde nimic. Am vorbit si cu vreo 2 cunostine care sunt avocati si au spus ca nici ei nu-si explica. Trebuie sa mai adaug ca dupa vreo trei luni de la incident, am fost la politia rutiera si am intrebat daca permisul figureaza ca fiind suspendat si mi-a spus ca nu e este suspendat. Eu nu stiu ce sa mai cred, desi sper, nu cred ca nu o sa se mai intample nimic. Ma gandesc la faptul ca politistii care m-au oprit erau mai tineri si cum nu erau de la rutiera, e posibil sa fi facut niste greseli. Eu va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre. O zi buna!