avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1287 soluții astăzi
Forum Activitate vasilescu cristina

Activitate vasilescu cristina

Scuze, nu am fost explicita. Ma refer la taxele pentru partajul succesoral.
Nu, la taxele notariale. Multumesc
Acel mostenitor ce va cumpara cealalta parte de mostenire este obligat sa plateasca toate taxele sau si fratele care ii va vinde?
Buna din nou...Astazi am auzit un zvon precum ca daca parintii sunt decedati si copii sunt decat 2, nu mai este obligatoriu partajul succesoral.?!! Se poate face decat un precontract de vanzare-cumparare la notar prin care unul din mostenitori va plati celuilalt partea de mostenire intrun anumit termen?!!
Buna dimineata, am revenit cu acelasi subiect...Este adevarat ca daca depui in instanta actiunea succesorala in primele 6 luni de la decesul parintelui ai mai multe avantaje? La costuri ma refer...
Buna ziua, ma numesc Vasilescu Cristina, si as dori sa aflu daca se poate, care actiune succesorala este mai ieftina si mai corecta: cea notariala sau cea judecatoreasca? in urma cu 20 si ceva de ani a decedat soacra mea, iar socrul meu nu a vrut sa faca succesiunea. Acum 3 saptamani a decedat si el si in urma au ramas 2 copii care au cazut de acord ca unul din ei sa ramana in casa, platindu-i celuilalt partea de mostenire. Problema e ca nu are bani in prezent, dar isi ia angajamentul in 3-4 ani sa plateasca. Am inteles ca daca depune o actiune judecatoreasca, i s-ar impune un anume termen de plata. Este adevarat?Astept raspuns. Va multumesc anticipat.