avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate popiTM

Activitate popiTM

In urma cu 1-2 saptamani am initiat impreuna cu sotia un divort amiabil -- am depus dosarul cu cererile de divort la judecatorie si ni s-a inmanat o foaie cu nr. de dosar, termenul de judecare, completul, etc.
Apoi am mai primit prin posta si o citatie pt. proces.

Intre timp m-am impacat cu sotia si am vrea sa anulam procesul :D

As vrea sa stiu cum trebuie procedat acum ca sa evitam posibile incurcaturi in "hatisul birocratic", eventuale alte taxe/amenzi sau alte consecinte nebanuite ;)

Mentionez, daca conteaza, ca termenul de judecare e fixat peste aproape 30 zile.
Mutlumesc anticipat pentru raspuns.
Am contractat executia unei mobile la comanda cu o firma locala din Timisoara. Am semnat contractul, am achitat avansul de 50% si am primit chitante certificand banii dati. Actualmente a expirat termenul prevazut in contract pt. executie si intru-cat nu mi se mai raspunde la telefon, atelierul de productie e inchis de fiecare data cand am ajuns acolo si sunt amanat de la o zi la alta in rarele ocazii cand mi se raspunde totusi la telefon, incep sa ma gandesc la o actiune legala de recuperare a avansului (+ eventuale daune).
Banuiesc ca nici nu se pune problema unei astfel de actiuni pana nu expira perioada de gratie trecuta in contract pentru livrarea mobilei, de 3 luni #-o... Totusi, as vrea sa stiu care e procedura legala in astfel de cazuri, chiar si dupa expirarea perioadei de gratie.
Avansul a fost in valoare de 1900 RON.
Multumesc