avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Anulare proces divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Anulare proces divort

In urma cu 1-2 saptamani am initiat impreuna cu sotia un divort amiabil -- am depus dosarul cu cererile de divort la judecatorie si ni s-a inmanat o foaie cu nr. de dosar, termenul de judecare, completul, etc.
Apoi am mai primit prin posta si o citatie pt. proces.

Intre timp m-am impacat cu sotia si am vrea sa anulam procesul :D

As vrea sa stiu cum trebuie procedat acum ca sa evitam posibile incurcaturi in "hatisul birocratic", eventuale alte taxe/amenzi sau alte consecinte nebanuite ;)

Mentionez, daca conteaza, ca termenul de judecare e fixat peste aproape 30 zile.
Mutlumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 17:07, 29 Aprilie 2011
nu va prezentati la primul termen de judecata si cererea de divort va fi respinsa ca nesustinuta.
Depuneti cerere de renuntare la judecata.
Oricare din cele de mai sus.
Daca decideti sa nu va prezentati, asa incat sa se respinga actiunea ca nesustinuta, sa anuntati si avocatul sa nu se prezinte.
Daca depuneti la registratura o cerere de renuntare la judecata nu mai e nevoie sa anuntati pe nimeni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neprezentare la primul termen de divort arhivarul arhivarul Buna ziua . Am introdus actiune de divort , dar intre timp am ajuns la o intelegere cu sotia sa ne mai acordam o sansa . Cum trebuie procedat ? Prezicez ca ... (vezi toată discuția)
Impacare intre primul si al doilea termen sipiran sipiran Buna ziua, In urma cu 2 saptamani am avut primul termen la divortul care l-am deschis.as dori sa stiu care sunt (toate)posibilitatile de a incheia divortul.nu ... (vezi toată discuția)
Cerere divort atac2211 atac2211 Buna ziua. Va rog frumos sa imi raspundeti la o intrebare daca se poate. Sotia mea a depus o cerere de divort, si am primit citatie pt data de 11.06.2008. Acum ... (vezi toată discuția)