Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Anulare proces divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Anulare proces divort

In urma cu 1-2 saptamani am initiat impreuna cu sotia un divort amiabil -- am depus dosarul cu cererile de divort la judecatorie si ni s-a inmanat o foaie cu nr. de dosar, termenul de judecare, completul, etc.
Apoi am mai primit prin posta si o citatie pt. proces.

Intre timp m-am impacat cu sotia si am vrea sa anulam procesul :D

As vrea sa stiu cum trebuie procedat acum ca sa evitam posibile incurcaturi in "hatisul birocratic", eventuale alte taxe/amenzi sau alte consecinte nebanuite ;)

Mentionez, daca conteaza, ca termenul de judecare e fixat peste aproape 30 zile.
Mutlumesc anticipat pentru raspuns.
nu va prezentati la primul termen de judecata si cererea de divort va fi respinsa ca nesustinuta.
Depuneti cerere de renuntare la judecata.
Oricare din cele de mai sus.
Daca decideti sa nu va prezentati, asa incat sa se respinga actiunea ca nesustinuta, sa anuntati si avocatul sa nu se prezinte.
Daca depuneti la registratura o cerere de renuntare la judecata nu mai e nevoie sa anuntati pe nimeni.