Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... nerespectare contract executie mobila la comanda
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

nerespectare contract executie mobila la comanda

Am contractat executia unei mobile la comanda cu o firma locala din Timisoara. Am semnat contractul, am achitat avansul de 50% si am primit chitante certificand banii dati. Actualmente a expirat termenul prevazut in contract pt. executie si intru-cat nu mi se mai raspunde la telefon, atelierul de productie e inchis de fiecare data cand am ajuns acolo si sunt amanat de la o zi la alta in rarele ocazii cand mi se raspunde totusi la telefon, incep sa ma gandesc la o actiune legala de recuperare a avansului (+ eventuale daune).
Banuiesc ca nici nu se pune problema unei astfel de actiuni pana nu expira perioada de gratie trecuta in contract pentru livrarea mobilei, de 3 luni #-o... Totusi, as vrea sa stiu care e procedura legala in astfel de cazuri, chiar si dupa expirarea perioadei de gratie.
Avansul a fost in valoare de 1900 RON.
Multumesc
In baza contractului incheiat cu unitatea respectiva,formulati plangere la OPC si Garda Financiara