avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1149 soluții astăzi
Forum Activitate imanola

Activitate imanola

Si tot legat de "cum ramine cu CNP-ul la recensamint", locuiesc in Suceava si iata cum s-a procedat la noi in cartier. A trecut tanti recenzora ieri si a lipit pe casa scarii un afis in care scrie asa :

"Atentie, persoanele care nu au declarat CNP-ul la recensamintul populatiei, sint rugate sa apeleze de urgenta nr de telefon 07455xxxxx , in caz contrar vor suporta consecintele legislatiei in vigoare"

Unde scrie in lege ca pot fi sanctionat pentru ca nu am sunat undeva ?
Dar poate nu am minute, sau poate nu am telefon, mai sint si din astia nu ?
Cit e de corect sa procedeze asa ?

Sincer, i-am deschis din prima si i-am raspuns la intrebari. CNP-ul nu mi l-a cerut si nici eu nu m-am gindit din proprie initiativa sa il dau, daca vine inca o data nu am nici o jena sa o primesc si sa ii dau datele, dar faza asta cu telefonatul mi se pare deplasata !

Si totusi, ce patesc daca nu o sun ?
MUltumesc anticipat pentru raspunsuri !
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
citez : Daca face dovada cu acte poate beneficia si de abonament gratuit de la Romtelecom,

eronat, nu mai exista abonamente gratuite la Romtelecom, dar stiu ca unele persoane cu handicap beneficiaza de acel buget complementar, tocmai pentru a acoperi cheltuieli cum ar fi abonamentul telefonic.

Răspuns la discuția somaj si absolvire master
Va multumesc pentru raspuns. Si totusi, nu ar fi trebuit sa primesc o decizie ? Eu pe ce baza legala muncesc acum ? Sa o cer eu decizia aceasta ?
Buna ziua. Am fost functionar public la Directia Agricola ani de zile, pina la 1 octombrie 2010, apoi am primit preavizul de 30 de zile si la 1 noiembrie am fost pusa sa fac o cerere de angajare la o subunitate a institutiei, si sa solicit incadrarea ca "secretara cu deservirea Directiei pentru Agricultura", dar nu mi s-a dat nici o decizie (e normal asa, e legal ?), doar mi s-a spus ca voi fi angajata cu un contract de munca pe durata determinata pina pe 1 februarie 2011, cind se intoarce o colega din cei doi ani de CIC. Mentionez ca nu ocup locul colegei, amindoua am fost pe post de referent, aceste posturi desfiintindu-se prin reorganizarea institutiei la 1 oct. La 1 februarie voi intra in somaj, asadar. Insa in acelasi timp sint in anul 2 de master, la zi, si as dori sa stiu daca cele doua calitati (somer si masterand/absolvent de master) sint incompatibile, daca imi vor afecta sau nu ajutorul de somaj.
Buna ziua. Incerc sa va prezint foarte succint dilema mea. Am lucrat 23 de ani neintrerupt ca referent la o institutie publica (functionar public), unde recent au fost facute reduceri drastice, disparind toate posturile de referent. Am primit ieri 28 septembrie preaviz de 30 de zile si mi s-a sugerat sa accept varianta sa fiu platita pe perioada 1 oct 2010- 1 februarie 2011 pe statul de plata al unei subunitati, ca personal contractual, la acea data revenind din CIC o colega care trebuie obligatoriu restabilita pe post.
Intrebari :
1. Cit e de legal sa se procedeze asa ? Si daca e legal, nu e imoral sa dai afara un om ca sa il repui pe un altul ?
2. Dupa cele 4 luni de CIM pe perioada determinata, pot beneficiez de somaj ?
Va multumesc din suflet pentru timpul acordat.