Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Pânã la urmã...cum rãmâne cu CNP-ul la ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Pânã la urmã...cum rãmâne cu CNP-ul la recensãmânt!?

Până la urmă...cum rămâne cu CNP-ul la recensământ!?
se declara
Si tot legat de "cum ramine cu CNP-ul la recensamint", locuiesc in Suceava si iata cum s-a procedat la noi in cartier. A trecut tanti recenzora ieri si a lipit pe casa scarii un afis in care scrie asa :

"Atentie, persoanele care nu au declarat CNP-ul la recensamintul populatiei, sint rugate sa apeleze de urgenta nr de telefon 07455xxxxx , in caz contrar vor suporta consecintele legislatiei in vigoare"

Unde scrie in lege ca pot fi sanctionat pentru ca nu am sunat undeva ?
Dar poate nu am minute, sau poate nu am telefon, mai sint si din astia nu ?
Cit e de corect sa procedeze asa ?

Sincer, i-am deschis din prima si i-am raspuns la intrebari. CNP-ul nu mi l-a cerut si nici eu nu m-am gindit din proprie initiativa sa il dau, daca vine inca o data nu am nici o jena sa o primesc si sa ii dau datele, dar faza asta cu telefonatul mi se pare deplasata !

Si totusi, ce patesc daca nu o sun ?
MUltumesc anticipat pentru raspunsuri !