avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate liviu.scarlat

Activitate liviu.scarlat

Buna ziua,

incendiul generat in urma unei explozii a unui generator instalat in curtea casei a afectat atat locuinta mea cat si a altor 5 vecini. Parte dintre ei intentioneaza sa ma actioneze in judecata pt plata bunurilor afectate de incendiu. Presupun si ca societatile de asigurari ale lor vor face acelasi lucru. Nu am cunostinte juridice si as dori un sfat legat de nivelul de expunere la care ma aflu si care ar fi strategia de aparare.
Mentionez ca locuinta este achizitionata prin credit prima casa si este asigurata de grp ama.

Multumesc,

L
Răspuns la discuția Amenda parcare
Salut,

am primit astazi decizia acasa prin care se schimba amenda in avertisment.=D>
Scrie si ca Pol Com are 15 zile sa faca recurs. Cum aflu eu de la ce data se calculeaza cele 15 zile? Treb sa ma duc la judecatorie apoi sa vad daca au facut recurs?
Treb sa mai fac eu ceva ca sa primesc banii inapoi?
Multumesc anticipat pt raspuns.
Răspuns la discuția Amenda parcare
Salut!

pe procesul verbal nu semneaza nimeni ca martor. Sunt doar doua semnaturi ale constatatorilor(agenti politia com).
Răspuns la discuția Amenda parcare
4. contest faptul ca PV a fost facut fara martor
5. nu am avut nicio interactiune cu cu vreo alta parte implicata. Doar am primit amenda acasa.
Buna seara,

intampin o situatie ciudata si am nevoie de ajutorul dumneavoastra.
In Martie 2010 am primit acasa o amenda de la Politia Comunitara a sectorului 3 in valoare de 1500 lei!!! Fiind zapada de 50 cm parcasem fara sa imi dau seama pe un loc de parcare autorizat (care de fapt era o buc din strada), detinatorul autorizatiei s-a dus la 12 noaptea la sectia de politie comunitara unde doi agenti au facut procesul verbal. Nu exista martori pe procesul verbal.
Am contestat in instanta amenda (am platit-o oricum) si, la ultima audiere, reprezentantul Politiei Comunitare a cerut sa fie prezent ca martor cel care a depus reclamatia. N-am avut avocat, nu mi s-a parut o problema asta si am acceptat. Ulterior insa, gandindu-ma ca eu de fapt am contestat valabilitatea PV si nu contraventia propriu zisa, nu stiiu daca acceptul pt prezenta martorului a fost o idee buna.

Imi dati o parere, va rog?
Credeti ca ar fi bine sa fiu reprezentat data viitoare de un avocat, tinadn cont ca suma in cauza nu este foarte mare?
Multumesc,

Liviu
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Buna ziua,

sunt pe cale sa achizitionez un apartament de doua camere si intampin o dilema. Holul de la intrarea apartamentului a fost marit prin mutarea usii cu 1,5 metri mai in spate(practic au "furat" un pic din suprafata comuna a blocului). Toti locatarii care au acest tip de apartament au facut asta. Desigur, fara autorizatie. Cadastrul e pe forma veche. Intrebarea este urmatoarea: ce pot face ca sa fie ok dpdv legal si care sa nu dureze mai mult de 1 saptamana(expira creditul)? Multumesc, Liviu