avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate acha1400

Activitate acha1400

buna nu am reusit sa inchei casatoria in romania cu iubitul meu de nationalitate algeriana deoarece el era solicitant de azil cu intrare ilegala pe teritoriul romaniei si la acel moment nu avea pasaport. in final s-a terminat procedura de azil si-a primit pasaportul de la ambasada algeriei la bucuresti exact in ultimele zile aici in tara. ne-am prezentat la politia de imigrari din orasul in care avea el resedinta ca sa-si primeasca decizia de returnare cumparand deja biletul de avion dar acolo a avut surpriza sa primeasca o interdictie de intrare in romania de 5 ani pentru trecere ilegala a frontierei desi el avea deja un an jumate de sedere in romania cu document temporar ca si solicitant de azil. in luna ianuarie urmeaza ca eu sa merg in algeria sa ne casatorim la ambasada romaniei doresc sa stiu daca se poate anula interdictia in momentul in care o sa avem certificatul de casatorie si eu depun actele necesare pentru reintregirea familiei. astept sa ma ajute cineva cu o informatie.
Răspuns la discuția ajutor!!!!!
va multumesc mult



Discuție ajutor!!!!!
buna! locuiesc in jud.sibiu si doresc sa ma casatoresc cu un cetatean algerian cu care locuiesc de un an si in momentul de fata el este solicitant de azil deoarece el a intrat ilegal in romania. la primarie am primit lista cu documentele necesare pentru incheierea casatoriei

-pasaport
document temporar de identitate in romania
certificat de nastere supralegalizat
dovada eliberata de misiunea diplomatica cu mentiunea ca indeplineste conditiile de fond
declaratia in fata notarului ca nu este casatorit
certificat medical prenuptial
pentru ca el nu are decat o copie a pasaportului la ambasada algeriei am intampinat o mica problema care sa rezolvat dupa ce s-au facut verificari in care sa ateste faptul ca este cetateanul algeriei si ca originalul acestei copii exista si nu este afectata de probleme penale sau altele dupa care am primit acel document necesar casatoriei in romania de altfel am primit si o stampila pe certificatul de nastere tot de la ambasada algeriei pentru a putea fi legalizat la ministerul de externe in bucuresti unde si acolo am rezolvat foarte repede sa facut si supralegalizarea certificatului de nastere dupa care am fost la un birou notarial unde el a declarat ca nu este si nu a mai fost casatorit avem si certificatul medical dupa care am luat legatura cu ofiterul de stare civila i-am inmanat aceste documente la care ne-a spus ca nu e in regula deoarece documentul temporar de sedere in romania are mentiunea identitate declarata. am ajuns in biroul domnului director de la evidenta populatiei a jud.sibiu la care am primit un raspuns la care nu ma asteptam mi s-a spus pe un ton ironic ''daca ati trait in concubinaj de un an puteti sa traiti si de acum incolo ca eu nu am ce sa fac'' asta dupa ce mi-a spus ca el stie cum e cu casatoriile aceste sant de convenienta si eu incercam sa ii spun ca aceasta relatie e bazata pe dragoste si respect.
asa ca va rog sa ma intelegeti si daca aveti un raspuns pentru mine va rog sa ma ajutati ca eu nu mai stiu cum sa procedez si unde sa gasesc o cale de rezolvare. va multumesc pentru intelegere.
va las si un e-mail doina_bozosan@yahoo.com