avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate lori_lxi

Activitate lori_lxi

Răspuns la discuția Adeverinta somaj
As vrea sa stiu si eu cum trebuie sa platesc contributia individuala (5lei) si cea datorata de angajator (5lei)...pe foi de varsamant separate sau pe una singura ambele contributii??
Răspuns la discuția Adeverinta somaj
Am luat adeverinta de la primul angajator (pe 11 luni) si mi-au trecut la contributia individuala pt somaj cuantumul total al tuturor contributiilor; acelasi lucru si la contributia platita de angajator. Este bine asa sau trebuia trecuta doar cea referitoare la somaj?
La a 2-a firma (unde am lucrat 1 luna) nu s-a platit nici contributia individuala,nici cea datorata de angajator. As vrea sa le platesc eu si nu stiu daca trebuie sa le platesc pe cele 2 printr-o singura foaie de varsamant sau separat...#-o
Va multumesc!
Răspuns la discuția Adeverinta somaj
mikaella_10 a scris:

Buna,
Adeverinta trebuie facuta cu 11 salarii la prima firma si 1 salariu la ultima firma, adica ultimele 12 luni, nu conteaza ca in lunile astea ai lucrat la 5 firme ( ex).Se ia in considerare ultimele 12 salarii


Multumesc!
Buna ziua,am lucrat 2 ani fara o luna la o firma si o luna la alta firma...deci,in total 2 ani. As vrea sa stiu daca adeverinta pt somaj pe ultimul an trebuie sa fie facuta pe 11 luni la prima firma si pe o luna la a 2-a sau direct pe 12 luni de catre primul angajator.
Multumesc!
Discuție Somaj
Buna ziua, mi se incheie contractul de munca sapt aceasta si as vrea sa intru in somaj...pe de alta parte,exista o mica posibilitate de angajare in alta parte si as dori sa stiu daca voi intra in somaj si doresc sa ma angajez cum se procedeaza...se poate ca la scurt timp sa ma scoata din somaj sau ar fi mai bine nici sa nu mai solicit somaj??
Va multumesc!
Răspuns la discuția Subventie
eduard_ a scris:

Buna ziua. Raspunsul este ca puteti beneficia de somaj in cazul in care va da angajatorul afara, pe motive ca se restructureaza postul, deci nu ar trebui sa va dati dumneavoastra demisia.
Buba ar fi ca ati fost angajat cu subventie din noiembrie 2008 si ar trebui ca angajatorul sa mentina relatiile de munca cu dumneavoatra trei ani deci pana in noiembrie 2011, astfel este obligat sa returneze subventia care a obtinut-o in urma angajarii dumneavoastra.
Deci ori va da afara si da subventia inapoi, ori va dati demisia si in acest caz nu puteti beneficia de somaj.
Va stau la dispozitie si cu alte lamuriri.


Exact...daca ma da el afara treb sa restituie banii din subventie si deci eu sunt obligata sa imi dau demisia,de unde rezulta ca nu pot beneficia acum de somaj...Dar as vrea sa stiu daca ma angajez imediat in alta parte (sa am continuitate) cu contract pe perioada determinata (si cat ar treb sa fie aceasta perioada), noul angajator ma poate trimite de data aceasta in somaj?
Multumesc pentru raspunsuri!
Discuție Subventie
Buna ziua,
M-am angajat in 2008 (noiembrie) la o firma,ca economist si beneficiind de subventie pentru absolventii de studii superioare. Acum sunt nevoita sa plec prin demisie deoarece firma traverseaza o perioada grea etc si am inteles ca nu pot intra in somaj. Ce ar trebui sa fac ca sa pot beneficia de somaj? Sa ma angajez in alta parte pe perioada determinata; si cat ar trebui sa dureze aceasta perioada ca anagajatorul respectiv sa ma trimita in somaj?
Va multumesc!