avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan-G

Activitate Bogdan-G

Problema mea suna cam asa :
1. Eu si parintii mei suntem garanti obligati in solidar la o S.C . Cum S.C nu si-a mai putut plati ratele s-a ajuns la executarea silita prin hotararea judecatoreasca .
Lasand la o parte faptul ca s-a pus poprire pe salariul si pensia parintilor si salariul meu ( din care se recupereza lunar putin mai mult decat era rata creditului ) executorul judecatoresc este foarte agresiv si nesimtit as putea spune amenintandu-i pe parintii mei ca le ia si casa . Ei nu au girat cu bunuri imobile si casa mai este si gaj la o alta banca pt un credit ipotecar ,
In aceste conditii poate executorul judecatoresc sa le ia locuinta ? ( se plateste lunar o suma mai mare decat rata prin popririle pe salariu )
2. Unul din parinti primeste salariul pe card la BP . Acesta a fost retinut integral de catre lucratorii bancii si nu 1/3 din acesta cum ar fi fost normal ( banca care a retinut salariul nu e aceeasi cu banca executorului judecatoresc). S-a incercat lamurirea problemei cu banca dar aceasta a lungit discutiile mai mult de 15 zile parintii mei uitand ca au dreptul sa conteste poprirea integrala in doar 2 saptamani . Se mai poate face ceva in aceasta de-a doua situatie ?
Răspuns la discuția poprire salariu
Sunt aproximativ in aceeasi situatie cu utilizatorul laur 7901 . Diferenta este ca am fost girant pentru o societate comerciala care in calitate de pers. juridica nu si-a mai platit ratele la banca ( ProCredit ) .
Exista o hotarare judecatoreasca de incuviintare a cererii de executare silită a debitoarei S.C. si a garanţilor obligaţi în solidar ( in numar de 3 ) si doar atat - respectiv pe site - ul judecatoriei scrie doar cateva randuri referioare la dosar .
Pentru o poprire salariala nu sunt necesare si alte acte ? .. o alta hotarare judecatoreasca ?
Deasemenea doresc sa precizez si faptul ca cocietatea comerciala nu a fost executata silit in nici un mod ... nu s-a pus poprire pe bunuri sau sechestru pe bunuri mobile sau imobile ... nu stiu absolut nimic de conturile ei in schimb.
Este normal ca sa execute silit girantii inainte de a obtine tot ce se poate de la societate ( in calitate de debitor ) ?