Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita/poprire giranti SC
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita/poprire giranti SC

Problema mea suna cam asa :
1. Eu si parintii mei suntem garanti obligati in solidar la o S.C . Cum S.C nu si-a mai putut plati ratele s-a ajuns la executarea silita prin hotararea judecatoreasca .
Lasand la o parte faptul ca s-a pus poprire pe salariul si pensia parintilor si salariul meu ( din care se recupereza lunar putin mai mult decat era rata creditului ) executorul judecatoresc este foarte agresiv si nesimtit as putea spune amenintandu-i pe parintii mei ca le ia si casa . Ei nu au girat cu bunuri imobile si casa mai este si gaj la o alta banca pt un credit ipotecar ,
In aceste conditii poate executorul judecatoresc sa le ia locuinta ? ( se plateste lunar o suma mai mare decat rata prin popririle pe salariu )
2. Unul din parinti primeste salariul pe card la BP . Acesta a fost retinut integral de catre lucratorii bancii si nu 1/3 din acesta cum ar fi fost normal ( banca care a retinut salariul nu e aceeasi cu banca executorului judecatoresc). S-a incercat lamurirea problemei cu banca dar aceasta a lungit discutiile mai mult de 15 zile parintii mei uitand ca au dreptul sa conteste poprirea integrala in doar 2 saptamani . Se mai poate face ceva in aceasta de-a doua situatie ?
Buna ziua !
Va sfatuiesc sa faceti contestatie la executare in ambele situatii , conform dispozitiilor art. 399 c.p.c. . Avand in vedere situatia complexa ce o prezentati, va sfatuiesc sa angajati un avocat.
Cu stima !