avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1691 soluții astăzi
Forum Activitate adelina19

Activitate adelina19

Buna ziua,
Am si o o mare nelamurire! Am fost angajata exact cum am terminat liceul, firma a beneficiat de subvantie de pe urma aceasta,am 2ani si jumatate de cand lucrez, iar acum se inchide activitea firmei. Eu pot beneficia de somaj in acest caz ? deoarece managera a zis ca a intrebat pe ce cei de la somaj si nu exista litera de lege in care scrie ca eu am dreptul la somaj, asa incat sunt obligata sa imi dau demisia. Nu am avut timp sa merg personal la A.J.O F.M. de aceea va rog tare mult daca ma puteti ajuta.
Va multumesc tare mult!
Răspuns la discuția Somaj daca sunt student
Va multumesc din suflet pentru aceste informatii!!!!
Răspuns la discuția Somaj daca sunt student
Buna ziua!
Va rog din suflet daca puteti sa imi postati articolul din lege unde scrie ca am dreptul la somaj daca sunt inca studenta, desi am fost angajata timp de doi ani si am lucrat cu norma intreaga in acelasi timp ce faceam si facultatea la zi. Am sunat la ANOFM si o doama de acolo mi-a zis ca nu am dreptul la somaj pentru ca sunt studenta, dar atat timp cat eu am fost angajata, niciodata nu am beneficiat de drepturile de student peste tot eram tratata ca un angajat, iar acum nu mai cand ar trebui sa beneficiez de somaj sunt student :( nu mi se pare deloc corect! De aceea va rog mult daca ma puteti ajuta! Va multumesc din suflet!
Buna ziua! Sunt studenta la zi, in anul 3 la universitate de stat, dar nu sunt la buget, si nu am fost niciodata.In tot acest timp am lucrat cu norma intreaga, am doi ani si cateva luni de vechime. Din pacate firma e pe punctul de a face restructurari si va da o parte din angajati in somaj. Doresc sa stiu daca beneficiez de ajutorul de somaj, in conditiile in care eu mai sunt inca studenta. Va multumesc!