avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1776 soluții astăzi
Forum Activitate nada_toxic

Activitate nada_toxic

Buna ziua,

va multumesc pentru raspunsuri.
din cate am inteles, in 30 martie s-a dat o noua modificare la legea pensiilor care ne poate ajuta cu o iesire mai rapida la pensie in conditiile prezentate mai sus.
este adevarat?
Mie sincer mi se pare foarte ciudat si nedrept ca o persoana cu atata vechime in munca sa nu poate iesi mai devreme la pensie.

multumesc.
Va multumesc.
Chiar daca si-a incetat activitatea in munca, asa nu va afecta in nici un fel vartsa de pesnionare anticipata?
Buna,

multumesc,
si anticipata partiala, fie ea chiar si cu penalizare?
Multumesc.
Buna ziua,

sunt in grupa II.
multumesc.
Buna,
este nascuta in 09.10.1958. si are 19 ani de grupa 2 in conditii speciale.
Buna ziua,

mama mea este nascuta in 09.10.1958. Are un stagiu de cotizare de 39 ani si 3 luni din care 8 ani in grupa 2 de munca. De o luna de zile nu ami lucreaza .
vreau sa va rog s aimi spuneti la ce data poate iesi in pensie anticipata, sau normala sau anticipata partiala.

Multumesc.
A, dealerul mi-a pus la dispozitie factura lui insa am aceeasi problema, din nou apar seriile din acte si nu cele de pe caroserie. Mie mi-e teama sa nu cumva sa se fi inversat actele de la 2 masini. Eu ma gandesc sa imi dau masina furata...ce ziceti? adica am cumparta o masina pe care nu o am...nu stiu cum sa procedez totusi.

Cel mai bine ar fi sa gasesc un avocat roman specializat pe probleme cu Bulgaria.
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Acum incerc sa ii fac pe cei de la Sara Motors- Suzuki Timisoara ( caci de la ei am cumparat masina) sa faca ceva in legatura cu asta. Am dovada de la Rar-ul timisoara ca intr-adevar si cand s-a facut aici verificarea seriile nu corespundeau, insa ei nu au obsrvat. Acum am intrat in posesia unei fotografii de la Rar timisoara si se vede clar ca nu corespunde. Cei de la Sara Motors nu prea se dau in vant sa ma ajute, adica sa incerce sa discute cu autohaus-ul de unde au achizitionat-o din Belgia...ma tot rog de ei de pe o zi pe alata ma amana. Mi-e frica sa iau problema in mainile mele la Bulgari pana ce nu am toate dovezile la mine.
Multumesc de sfatul cu avocatul bulgar. Totusi aS DORI SA INTREB DACA NU STIE CINEVA UN AVOCAT ROMAN CARE SA SE OCUPE DE PROBLEME LEGATE DE bULGARIA...POATE STIE CINEVA....
Multumesc mult.
Buna ziua,

am o mare problema. Acum 2 ani am achizitionat pe societate o masina secondhand adusa din strainatate neinmatriculata de la un dealer auto serios din timisoara. masina nu a ami fost folosita timpe de un an si ceva , apoi , in urma cu 3 luni am dus-o la Rar timisoara pentru verificare. totul a fost in regula mai putin faptul ca e euro 3 si taxa este exorbitanata- 3000 euro. Am decis s ao inmatriculez in Bulgaria printr-o cunostinta f buna si de incedere. ieri am aflat ca la Rar in Bulgaria s-a descoperit o neregula mare: seria caroseriei auto din acte nu corespunde cu cea inscris ape masina. masia a fost predata catre Politie pentru cercetari. Eu nu am ajuns in bulgaria inca insa mi-e si teama sa merg. Eu am achizitionat masina pe baza unei facturi si a unui contract, insa pe ambe;e e trecuta seria din acte, nu m-am gandit o clipa sa verific dc aceatsa coprespunde. Va rog ajutati-ma cu un sfat. Ce sa fac? La cine sa apelez in timsioara epntru rezolvare?

Multumesc frumos.
Astept urgent raspunsuri.
Nada