Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesirea la pensie la ce varsta pentru cotizare 39 ani?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesirea la pensie la ce varsta pentru cotizare 39 ani?

Buna ziua,

mama mea este nascuta in 09.10.1958. Are un stagiu de cotizare de 39 ani si 3 luni din care 8 ani in grupa 2 de munca. De o luna de zile nu ami lucreaza .
vreau sa va rog s aimi spuneti la ce data poate iesi in pensie anticipata, sau normala sau anticipata partiala.

Multumesc.
Buna,
este nascuta in 09.10.1958. si are 19 ani de grupa 2 in conditii speciale.
nada_toxic, utilizator
Clarificati cei 19 ani,ori sunt in grupa II-a,ori sunt in conditii speciale.In ambele nu se poate.
Buna ziua,

sunt in grupa II.
multumesc.
Anii de grupa,daca sunt in procent de 100%,mai aduc o perioada suplimetara la vechimea in munca de 4 ani si 9 luni(3 luni la 1 an).
Aduc si o reducere cu 4 ani a varstei standard de pensionare(61 de ani si 2 luni).

Daca are 39 ani si 3 luni + 4 ani si 9 luni = 44 de ani de stagiu.

Limita de varsta 57 de ani si 2 luni.
Pensie anticipata,fara penalizare la 56 de ani si 2 luni.

Buna,

multumesc,
si anticipata partiala, fie ea chiar si cu penalizare?
Multumesc.