avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate goodman

Activitate goodman

Răspuns la discuția Contract internet
am incercat si asta si nu am gasit pe nimeni dispus sa faca asta sau sa preia abonamentul.
Buna ziua, am si eu o problema, in noiembrie 2010 m-am dus la Cosmote si am facut un abonament la internet pentru ca la momentul ala chiar aveam nevoie de el si impins oarecum de la spate de firma de asigurari cu,care incheiasem un contract de colaborare l-am facut pe numele meu, ideea este ca in acest moment mie nu imi mai este de nici un folos acest internet si as vrea sa renunt la el. In ideea asta m-am dus la un reprezentant Cosmote si am intrebat cum este si normal iar cei de acolo m-au indrumat sa sun si sa discut cu un operator care se presupunea ca imi va da mai multe detalii, am discutat si nu am ajuns la nici un consens ideea este ca daca nu se putea rezilia macar sa il fi micsorat. Pentru rezilierea contractului se percepe insa o taxa de 800 de lei pe care sincer nu vreau sa o platesc, adica renunt la abonament ca sa nu il mai platesc degeaba si ma duc sa il platesc in avans si sa nici nu beneficiez de el ? total aiurea. Din cate am inteles eu insa firmele astea de telefonie nu mai au voie de ceva timp sa mai puna clauze de reziliere in contractele semnate cu,clientii fapt pentru care m-am gandit sa cer aici un sfat si poate ma va lamurii cineva in legatura cu asta pentru ca va spun sincer nu prea imi convine sa dau 50 de lei pe luna degeaba pentru ceva ce nu folosesc. Va multumesc anticipat.

Sper ca am pus thread-ul unde trebuie daca nu imi cer scuze si ii rog pe cei din staff sa ma corecteze.
Răspuns la discuția probleme cu dosarul de dauna
Aici exista 2 posibilitati:
1) In cazul in care aveti o asigurare casco cel mai bine zic eu ca este sa va duceti sa reparati masina in baza acelei asigurari, dupa care presupun ca firma la care aveti casco o sa se judece cu,cel care a provocat dauna pentru a recupera prejudiciul;
2) Puteti sa il dati chiar dumneavoastra in judecat pe cel care v-a lovit,dar asta presupune ceva costuri si nu vad rostul.
Important este sa rezolvati si problema cu acel inspector de dauna pentru ca este o legatura intre el si cel care v-a lovit, nu are voie sa completeze o constatare amiabila fara data si ora producerii accidentului, iar in ceea ce spune-ti dumneavoastra aici frauda se produce impotriva dumneavoastra.
In cazul in care dati pe cineva in judecata datii pe amandoi si pe cel care v-a lovit si inspectorul de dauna care a facut constatarea.
Răspuns la discuția Asigurare obligatorie locuinta
lucialuca a scris:

Buna seara! Intrebarea mea este : daca am asigurare facultativa (de vreo 3 ani ) la apartamentul pe care il detin trebuie sa fac si asigurarea obligatorie (de 20 euro, am intteles de le televizor)? Multumesc!




Haideti sa incerc eu sa va lamuresc, problema sta cam asa:
- daca in acest moment aveti o asigurare la locuinta facultativa NU sunteti obligat sa faceti o alta obligatorie
- la expirarea asigurarii pe care o aveti acum aveti un termen de maxim 5 zile in care sa va faceti o noua asigurare la locuinta
- din cate stiu eu nimeni nu este obligat sa faca asigurarea obligatorie impotriva dezastrelor (PAD) ci orice asigurare care acopera cele 3 riscuri: cutremur, alunecari de teren, inundatii- ATENTIE- catastrofe naturale nimic altceva
Acum sfatul mu este sa faceti o asigurare facultativa care sa acopere si cele 3 riscuri dar si altele pentru ca este mult mai bine pentru dumneavostra.


Mi-am permis sa raspund la acest post pentru ca sunt agent de asigurari de ceva timp si stiu cam despre ce este vorba. Sper ca am reusit sa va lamuresc!
Răspuns la discuția am o problema cu o copertina
copertina este prinsa de placa de la balcon,ce dintre etajul 3 si 4, nicidecum de scara vecina deci acolo este in aer pur si simplu, singurul care ar putea sa imi faca plangere ar fi vecinul de la etajul 4 dupa parerea mea, vecin care a inceput sa rada cand i-am zis chestia asta.
Am si eu o problema cu,copertina de la balcon pe care am pus-o acum 3-4 ani,partea proasta este ca este un singur bloc cu doua scari acum o saptamana cei din scara de langa cea in care locuiesc eu au izolat blocul si m-am pomenit cu vecina de la etajul 3 la usa foarte revoltata ca sa imi tai din copertina ca o incurca pe dansa si ca la ploaie se prelinge apa pe perete, am stabili ca o sa gasim o solutie pe care o si gasisem intr-un final dar femeia si sotul dansei se incapataneaza sa imi tai eu din copertina fapt pentru care au facut si o plangere la primarie in acest sens (sunt curios cum se formuleaza: m incurca,copertina vecinului). Intrebarea mea este ce mi se poate intampla atata timp cat copertina mea nu este prinsa de blocul vecin ci de placa de la balcon dintre etaje,imi poate face primaria ceva?Ma poate abliga sa o dau jos? Multumesc anticipat!