avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate MARIA10

Activitate MARIA10

Răspuns la discuția pensionar domiciliu strainatate
va referiti la art.2, banuiesc.
buna ziua,

Pensia calculata in decizia de pensionare este mai mica decat pensia minima ce am inteles ca este de 704lei in 2019 ,eu sunt cu domiciliul in strainatate ,va intreb ce trebuie sa intreprind pentru a solicita sa am si eu minimul de pensie si anume 704lei lunar,
Răspuns la discuția pensionare
Va rog articolul precis din Legea Pensiilor,multumesc mult!!
Discuție pensionare
buna ziua

Lucrez in strainatate si am 15ani lucrati in Romania ,implinesc 61ani in mai si in ANEXA5 -Legea 263 ,as avea dreptul sa ies la pensie din iunie .
Pot pastra locul de munca in strainatae si sa primesc si pensia ?Pensionarea la 61ani si o luna este la limita de varsta sau e considerata anticipata ?
Deci inteleg ca trebuie sa solicit schimbarea numelui la Consulatul Romaniei si anume in numele ce mi-afost acordat in urma obtinerii cetateniei italiene si anume numele din certificatul de nastere .Eu i-mi aduc aminte ca in faza de depunere a actelor pentru obtinerea cetateniei italiene mi s-a solicitat o declaratie ca sunt acceasi persoana (numele din pasaport si numele de nastere ) cu toate ca din certificatul de casatorie se vede ca schimb numele in numele sotului.Actualmente la Primaria unde sunt residenta actele de stare civila emise i-mi sunt date cu noul nume inclusiv in cel de casatorie unde spune cu cine sunt casatorita si certificatul de residenta este cu numele accordat prin obtinerea cit. italiene .Ce comporta aceasta schimbare in ceea ce priveste acteele de studiu si alte implicatii ce ar putea iesi ? Mentionez ca nu am carte de identitate romana si am doar pasaport cu domiciliul in strainatate intrucat nu detin imobil in Romania dar doresc sa am in continuare pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate.

Cu respect,
Maria
am obtinut cittadinanta italiana prin care am revenit la numele dinainte de casatorie .Avand pasaport cu domiciliul in strainatate pasaportul expira si e pe numele de casatorie.Cu o declaratie di partea autoritatilor italiene(primaria) ca sunt acceasi persoana in certificatul de razidenta si in cartea de identitate italiana se poate solicita pasaport cu domiciliul in strainatate ,bineinteles cu numele inscris in certificatul de casatorie ?