Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

buna ziua

Lucrez in strainatate si am 15ani lucrati in Romania ,implinesc 61ani in mai si in ANEXA5 -Legea 263 ,as avea dreptul sa ies la pensie din iunie .
Pot pastra locul de munca in strainatae si sa primesc si pensia ?Pensionarea la 61ani si o luna este la limita de varsta sau e considerata anticipata ?
Limita de varsta la 61 ani si 1 luna.
Pensia de limita de varsta se poate cumula cu alte venituri fara nicio limita.
Va rog articolul precis din Legea Pensiilor,multumesc mult!!
Art.118 alin.1 din Legea 263/2010.