Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incheiere contract individual de munca pensionar 2024
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incheiere contract individual de munca pensionar 2024

Vă rog să-mi comunicați un punct de vedere față de următoarea situație, aplicabila intr-o societate cu capital privat:
Conform noilor modificări legislative in domeniul pensiilor aplicabile începând cu 01.01.2024, mai precis art.46 alin.2 din Legea pensiilor nr.360/2023, ”Persoanele asigurate în sistemul public de pensii care îndeplinesc condițiile de înscriere la pensie prevăzute la alin. (1) pot opta între acordarea pensiei pentru limită de vârstă și continuarea activității, cu acordul anual al angajatorului, până la împlinirea vârstei de 70 de ani.”
Pe de alta parte, art. 56 alin.1 lit. c) din Legea nr.53/2003-Codul muncii prevede: „Contractul individual de muncă existent încetează de drept:...c)„la data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare”.
În prezent, așa cum stabilește art.118 din actuala Lege a pensiilor nr. 263/2010 , cumularea pensiei pentru limita de vârstă cu venituri realizate din activități dependente (salarii) este permisă; de asemenea, art.105 din Legea 360/2023 (aplicabil din 01.09.2024) permite cumularea pensiilor cu venituri dintr-o activitate pentru care se datorează contribuții de asigurări sociale (salarii).
Avem următoarea speță: După data de 01.01.2024, un salariat a împlinit 65 de ani si are îndeplinit stagiul minim de cotizare. La data îndeplinirii celor doua condiții i se desface contractul individual de munca de drept, in temeiul art. 56 alin.1 lit. c) din Legea nr.53/2003-Codul muncii. Fostul salariat depune la Casa de Pensii dosarul pentru pensie pentru limita de vârstă. Începând cu data de 01.01.2024, Casa de Pensii solicita la dosar o Declarație a persoanei pe propria răspundere in care sa precizeze „ca nu a optat pentru continuarea activitatii pana la varsta de 70 de ani, conform art. 46, alin.(2) din Legea nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii.” De asemenea, se mai solicita o Adeverinta de la angajator cu menționarea faptului ca “nu a optat pentru continuarea activității după împlinirea vârstei standard de pensionare, fapt pentru care NU FACE OBIECTUL art.46 al.2 din Legea nr.360/2023”.
Având in vedere faptul ca art.118 din Legea 263/2010 si art.105 din Legea 360/2023 permit cumulul pensiei pentru limita de vârsta cu venituri din salarii, după depunerea dosarului de pensie fostul salariat poate încheia un nou contract individual de munca cu fostul angajator ?
Art. 105 din legea 360/2023 nu are nicio relevanta ..intrucat nu are cum sa-si produca efectele ...intra in vigoare de la 01.09.2024.

Daca i s-a incetat c.i.m., solicitarea Casel de Pensii nu are nicio sustinere legala. Continuarea activitatii, in opinia mea, se face la acelasi angajator ... dupa incetarea c.i.m., se poate cumula pensia cu salariul, la alt angajator.
Buna ziua. de unde rezulta ca daca un salariat opteaza pentru pensie, nu se poate reangaja la acelasi angajator? Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Art. 105 din legea 360/2023 nu are nicio relevanta ..intrucat nu are cum sa-si produca efectele ...intra in vigoare de la 01.09.2024.

Daca i s-a incetat c.i.m., solicitarea Casel de Pensii nu are nicio sustinere legala. Continuarea activitatii, in opinia mea, se face la acelasi angajator ... dupa incetarea c.i.m., se poate cumula pensia cu salariul, la alt angajator.

De ce nu i-ar putea inceta cim pentru a se pensiona si nu l-ar putea angaja ulterior?
Nu a spus nimeni ca nu se poate .. continuarea activitatii , inseamna ca se depune cerere in acest sens, fara ca raportul de munca sa inceteze.
Cornel Vasile, Consilier juridic