avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate bibimadi

Activitate bibimadi

cum se scrie corect- exista femei carora le creste pulsul si tensiunea- sau exista femei carora le cresc pulsul si tensiunea?
buna seara. reprezint o societate care are ca domeniu de activitate comert auto second hand. achizitionez masini din comunitate de la site-uri de licitatii(revanzatori) care pe facturi fac mentiuni la directiva 112(livrare intracomunitara scutita; livrare in conformitate cu directiva 4 si 6 ustg(-directiva germana), fara drept de deducere s.a).de asemenea pe facturi pe langa pretul de achizitie mai apare comisionul lor si alte taxe, dar fara tva. pana acum am aplicat regimul marjei de profit, in ideea ca achizitionand de la persoane revanzatoare, eu fiind revanzator, fact fara tva, nasini care se incadreaza la bunuri sh, dar am avut un control de la garda si m-au pus sa platesc tva la toata suma, nu numai la marja de profit. ce pot sa fac? cum vi se pare?
cine ma poate ajuta cu o taxa platita in ian 2011 si o posibila inmatriculare fara taxa. sunt din pitesti
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
buna ziua . sunt din pitesti am platit o taxa de 1400euro in ian 2011, ce stiti se poate recupera ceva(eventual cineva care se poate ocupa de cazul meu)
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
buna seara .am si eu o taxa in arges platita in ianuarie 2011;se mai poate face ceva?
hello ma mai poate ajuta cineva?
bibimadi a scris:

factura este astfel suma de achizitie 10000euro cu tva o%
tva 19% din 208euro( documente de export-costuri administrative
tva 0% din 12euro( taxe)
de asemenea se mai mentioneaza livrare intracomunitara, tva transferat
o alta parere?
factura este astfel suma de achizitie 10000euro cu tva o%
tva 19% din 208euro( documente de export-costuri administrative
tva 0% din 12euro( taxe)
de asemenea se mai mentioneaza livrare intracomunitara, tva transferat

dar de unde stiu daca a facturat sau nu sub acest regim?dar daca firma are acelasi domeniu de activitate?ar trebui sa specifice ceva pe factura?
am intrebat doi contabili si am doua pareri diferite
buna seara. reprezint o societate nou infiintata in domeniul comertului cu masini second hand. as dori sa stiu cum se procedeaza cu facturile pe care le emit in momentul vanzarii unei masini provenita dintr-o tara membra a ue, masina care pe factura primita nu are trecut tva. se poate aplica regimul special pentru bunuri second hand