Forum Discuţii diverse Cultură generală Sa scriem corect
Discuție deschisă în Cultură generală

Sa scriem corect

cum se scrie corect- exista femei carora le creste pulsul si tensiunea- sau exista femei carora le cresc pulsul si tensiunea?
Varianta 2 corecta ( e doua, deci sub 50 hahahaha)
Pentru ca uremeaza o actiune la plural (pulsul si tensiunea) corect este -le cresc-
Daca ar fi luate pe rand, la singular, ar putea fi - le creste pulsul, le creste tensiunea...

[Editat - Aveti dreptate, nu ar suna bine, insa intrebarea era despre puls si tensiune. Multumesc]
Ares-3, moderator