Forum Discuţii diverse Cultură generală pluralul cuvântului "nectar"
Discuție deschisă în Cultură generală

pluralul cuvântului "nectar"

In volumul DEX este specificat "nectar" ca substantiv neutru dar nu sunt specificate formele de la plural.Care ar fi acestea?Pe site sunt afişate şi "nectare" şi "nectaruri" dar aceste forme cam "zgârie" urechea.
sigur nu e almanahe...succesuri e luat...hmmm...cred ca nectaruri, zic eu nu sunt sigur ;)
mai curand nectar-nectare, daca fac similitudinea cu cuvantul hectar-hectare :)
nectár s. n., pl. nectáre/nectáruri
Sursa: Dicționar ortografic |

Ce ziceti de asta?
Vă mulţumesc pentru răspuns.Eu mă refeream la DEX-ul nostru.
Nectar,nectare.
Folosesc un dictionar "batran",din 1983.