Forum Discuţii diverse Cultură generală Gramatica...
Discuție deschisă în Cultură generală

Gramatica...

Acum cautam ceva pe net si am gasit o pagina a site-ului dex on line, pagina se cheama greseli frecvente in limba romana, unde explicatiile cum e corect si de ce sunt niste chestii haioase de genul:

corect - Preț mare si gesit - Preț scump
De ce ? : Un produs este scump atunci când prețul său este mare. Preț scump este o struțo-cămilă. :giggle:

corect - Președinție si gresit - Președenție
de ce? - Vezi definiția. România are președinte, nu „președente”!
A nu se confunda cu adjectivul prezidențial, care provine din fr. présidentiel.

corect - Vrea să (te) înșele. si gresit -Vrea să (te) înșale.
Forma înșale este valabilă doar pentru „a pune șaua pe......

si multe altele ..... pe mine m-au amuzat teribil. si sunt expresii care imi este imposibil sa cred ca exista cineva care sa foloseasca varianta gresita.

E interesant. pt cine doreste linkul - [ link extern ]
hmmm...e cineva care spune ca ,,vrea sa te insale?" :O
oricum e interesant link-ul :)
Dar e cineva care spune " antecamera'' sau ''Sticlă de un kilogram'' sau '' Nu se există așa ceva'' sau ''Era crispat și zâmbea fortuit.'' :))
De fapt exista cineva care este ..... si primar pe deasupra!!!#-o
Foarte interesant!=D>
Insa cred ca ar trebui deschis un forum de lectii de gramatica si de orotografie....!B-)
In special pentru toti cei care scriu viitorul cu cratima, ex: v-a face , v-a spune , v-a lua ...TOTAL GRESIT! Si pentru cei care habar nu au ca verbul a lua se scrie intotdeauna la persoana a treia singular fara cratima ! El /ea IA o carte !
De aceea mi-am si pus ochelari de protectie ...fiindca retina este foarte sensibila si nu vreau sa mi-o zgarii!:D
As propune sa se tina o lectie in fiecare zi....de 10-15 randuri...poate asa vor invata si unii "avocati" sa scrie si ei corect in limba romana!
Sa stiti ca este o ideea buna, recunosc ca si eu mai am dubii cateodata cand scriu diverse chestii.... insa sunt greseli pe care le fac acum pentru ca nu imi functioneaza tastatura bine.... :sorry: Trebuie sa achizitionez una buna. :)
Daca ne-am uita mai des prin ''almanahe''... #-o